V Praze od 13. do 15. října probíhal 23. ročník mezinárodní konference Forum 2000, na které se scházejí slavné osobnosti z celého světa.

Forum 2000 v roce 1997 založil Václav Havel společně s nositelem Nobelovy ceny za mír Eliem Wieselem a filantropem Yoheiem Sasakawim. Posláním konference je udržovat demokracii a bojovat za lidská práva. Původně se konala v prostorách Pražského hradu, nyní je přesunuta na Žofín a do blízkého Goethe-Institutu.

Letošním tématem bylo naplňování slibů z roku 1989. Akci zahájili v kostele svaté Anny Ivan Havel a držitelka Nobelovy ceny míru Tawakkol Karman.

V pondělí se konaly panelové debaty o změně střední Evropy za posledních 30 let. Zajímavými hosty byli například kardinál Joseph Zen, biskup z Hong Kongu, Maria Sandu, premiérka Moldavska, Lobsang Sangay, sikyong. Projev z důvodu nemoci na poslední chvíli zrušila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

23rd FORUM 2000 Conference: Tuesday (Oct. 15, 2019)

Úterý bylo věnováno práci jednotlivých skupin ICDR (International centre for dispute resolution), neziskové organizace, která se zabývá mimosoudním řešením sporů. Jednotlivé skupiny se zabývají tématy, jakými jsou lidská práva, bezpečnost, globální vliv Číny, media a komunikace.

Jedna ze skupin navrhla oficiálně vyjádřit solidaritu s Hong Kongem. Během 24 hodin výzvu podepsalo 200 významných osobností. Další stovka vyjádřila podporu fotkou označenou  #standwithhongkong.  Svůj projev o zodpovědné politice přednesla jeho Svatost, Bartoloměj I., arcibiskup Konstantinopole a Nového Říma. Závěrečného panelu se účastnil držitel Nobelovy ceny míru Lech Wałęsa.

Souběžně s konferencí probíhal od 11. do 17. října Festival demokracie, který je určen pro veřejnost a je převážně v českém jazyce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..