Prezidentské volby v USA jsou stále bez vítěze. Přestože se jím již v noci prohlásil úřadující šéf Bílého domu Donald Trump, jeho soupeř Joe Biden upozornil, že stále není jasno o výsledcích v některých státech. Výsledky nejsou zřejmé ani podle amerických médií, i když za favorita nyní považují demokratického kandidáta.

Během noci se přitom zdálo, že Donald Trump by mohl svůj mandát obhájit. Získal klíčové státy (swing states) jako Florida nebo Ohio. Průzkumy naopak předpovídaly, že v těchto státech má větší šanci zvítězit Joe Biden, ale úřadující prezident je získal poměrně brzo a doteď v nich vede s přesvědčivým náskokem.

Bidenovi se v prvních hodinách sčítání nedařilo. Prohrával v řadě důležitých státech včetně Wisconsinu, Michiganu, Pensylvánie, Severní Karolíny či Georgie. Sám však ve výhru i nadále věřil. „Nebude konec, dokud všechno nebude spočítané,” uvedl během noci.

Donald Trump se během rána dokonce prohlásil za vítěze. „Vyhrajeme to. Co se mě týče, tak už jsme vyhráli,” citovaly ho světové agentury. V té době (a ani k 21:30 ve středu) ještě nebylo zřejmé, kdo vyhrál.

Donald Trump. Foto: Pixabay

Během středečního dne se výsledky začaly obracet ve prospěch Bidena. Bývalý viceprezident získal vedení v Nevadě, Arizoně, Minnesotě a následně i Wisconsinu a Michiganu. V Minnesotě, Wisconsinu a Arizoně už ho (některá) americká média prohlásila za vítěze, sčítání ve středu večer stále probíhalo v Michiganu a Nevadě, kde by měly výsledky oznámit ve čtvrtek.

Pro Bidena hovoří hlavně hlasy z velkých měst a lístky zaslané korespondenčně, které volební komise sčítají delší dobu. Právě hlasy zaslané poštou kritizuje prezident Trump, který probíhající sčítání označil za „podvod na našem národu”. Konkrétní důkazy však neuvedl.

Ve středu večer Trumpova kampaň uvedla, že bude chtít přepočítání hlasů ve Wisconsinu, kde rozdíl mezi oběma kandidáty činí asi 20 tisíc hlasů. V Michiganu a Pensylvánii pak požaduje zastavit sčítání.

Podle agentury AP, jejíž model používá Česká televize, má Biden 248 z potřebných 270 volitelů (středa, 21:30), Trump jich má na kontě 214. Zbývá dočíst ještě pět států.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..