Český premiér Andrej Babiš v pátek zakončil svou cestu do Spojených států amerických. Stihl během ní mnoho schůzek a akcí, nejvýznamnější z nich bylo setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem přímo v Bílém domě. Předseda hnutí ANO zároveň zavítal přímo do centrály CIA, doprovázet ho měl i šéf českých tajných služeb Michal Koudelka.

Odpoledne den před návštěvou Trumpa jednal Babiš v ústředí CIA přímo s ředitelkou služby Ginou Haspelovou. Oznámil to bez dalších podrobností tiskový odbor úřadu české vlády. Doprovázet ho údajně měl také ředitel BIS Michal Koudelka.

Vrcholem návštěvy bylo setkání přímo v Bílém domě, kde Babiš strávil hodinu a deset minut. Trump při uvítání Babiše a jeho manželky Moniky několikrát zopakoval, že Česká republika je skvělá a silná a inovativní země se silnou armádou, velkým potenciálem a dobrou schopností bojovat proti kybernetickým hrozbám.

Babiš poděkoval za přijetí a návštěvu označil za velkou čest. USA jsou podle něj velkým spojencem ČR. Premiér zmínil americkou pomoc při vzniku Československa před sto lety a připomněl, že se schůzka koná v den narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který měl americkou manželku.

„Pane prezidente, sledoval jsem váš projev o stavu unie a zcela rozumím vaší snaze obnovit velikost Ameriky, já chci totéž učinit s Českou republikou,“ prohlásil Babiš. Hovořil o tom, že uplynulo 20 let od vstupu ČR do NATO, kde jsou oba státy spojenci v boji proti terorismu. Vzájemný obchod podle Babiše kvete a je příležitost společné vztahy dál rozvíjet.

Trump zakončil uvítání zopakováním pochvaly ČR jako skvělé země se skvělými lidmi.

Po setkání, naplánovaném na dvacet minut, se obě dámy vypravily do západního křídla a k Trumpovi s Babišem se připojili další delegáti, aby zasedli k bilaterálnímu jednání plánovanému na zhruba 40 minut.

Na české straně to byl velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, šéfka Úřadu vlády Tünde Barthová, bývalý velvyslanec ČR při NATO a EU Martin Povejšil, jenž nyní jako náměstek vede bezpečnostní sekci ministerstva zahraničí, náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský, zástupce velvyslance ve Washingtonu Zdeněk Beránek a premiérův poradce Vladimír Vořechovský.

Trumpa oproti tomu doplnily naprosté špičky jeho administrativy – viceprezident Mike Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, poradce pro národní bezpečnost John Bolton a ministr pro energetiku Rick Perry. Nechyběl ani velvyslanec v ČR Stephen King.

Na závěr cesty uctil Babiš ve Washingtonu památku obětí teroristického útoku z 11. září 2001. Jednal rovněž s členy skupin přátel ČR v Kongresu, které pozval do Česka – byli mezi nimi také republikánští a demokratští členové Kongresu ze států s početnými českými komunitami. V Kongresu se setkal také s vůdcem republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym. Po schůzkách v Kongresu se sešel se zástupci významných amerických židovských organizací.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..