Po dnešku je již jasno. Příštím americkým prezidentem bude demokrat Joe Biden. Dnes odpoledne se v Bidenův prospěch obrátily výsledky v klíčové Pensylvánii a navíc také v Nevadě. Demokratický prezidentský kandidát má momentálně jistých 290 hlasů volitelů (ke zvolení je jich nutno mít 270), přičemž jeho soupeř, stávající republikánský prezident Donald Trump pouze 214. 

„Ameriko, jsem poctěn, že jsi mě vybrala, abych vedl naši skvělou zemi. Práce, která leží před námi, bude těžká, ale slibuji tohle: Budu prezidentem všech Američanů – ať už jste pro mě volili, nebo ne. Budu se snažit dostát důvěře, kterou jste do mě vložili,“ napsal Biden dnes v podvečer na Twitter. „V těchto volbách šlo o mnohem více, než o Joe Bidena, nebo mě. Byly o duši Spojených států a naší vůli za ni bojovat. Máme před sebou spoustu práce. Pojďme se do toho dát,“ napsala na stejnou sociální síť Bidenova kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris.

Bidenovo vítězství naopak neuznal jeho protikandidát a současný prezident Donald Trump. Prohlásil, že volby zdaleka nejsou u konce a média obvinil z šíření lží. Požaduje také přepočítání hlasů v některých státech a hrozí žalobami.

Hamáček doufá v utužení transatlantické spolupráce

Novému americkému prezidentovi na Twitteru pogratulovali i vrcholní čeští politici. „Blahopřeji Joeu Bidenovi k vítězství v prezidentských volbách. Těším se na spolupráci s novou americkou administrativou. Věřím, že se nám bude dařit nadále prohlubovat vzájemné vztahy a pevné spojenectví mezi Evropou a USA,“ napsal na Twitter ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Srdečně blahopřeji Joeu Bidenovi ke zvolení příštím prezidentem Spojených států amerických. Těším se na všestrannou a přátelskou spolupráci. Pro ČR je důležité, aby se nový prezident aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům vůči NATO a usiloval o uzavření obchodní dohody s EU,“ napsal na Twitter premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nezapomněl poděkovat ani nové viceprezidentce USA Kamale Harris. V twitterovém příspěvku vyjádřil naději na utužení americko-evropských a česko-amerických vztahů.
.
Bidenovi k vítězství pogratulovali i významní světoví státníci, například francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen  nebo třeba lídr běloruské opozice Světlana Tichanovská.
.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..