Právě si prohlížíte Bludy v hlavě aneb „Tahle zpřítomnělá minulost už není minulost, ale přítomnost!“
Alfonso Casas, Zdroj: Paseka

Minulý měsíc vyšel v nakladatelství Paseka komiks Bludy v hlavě od španělského kreslíře Alfonsa Casase. Kromě vydařeného grafického zpracování, má i velmi důležité téma. Zpracovává, jak naše strachy a černé myšlenky ovlivňují náš každodenní život.

Nejsme v tom sami

Alfonso Cascas je španělský výtvarník, žijící v Barceloně. Jako (téměř) každého člověka ho trápily nejrůznější iracionální strachy a pochyby o sobě samém. Jednoho dne vzal tužku do ruky a nakreslil o tom komiks. Takhle vznikly Bludy v hlavě. Jejich vytvořením nepomohl jen sám sobě, chtěl také ukázat ostatním, že v tom nejsou sami.

Autor je zároveň hlavním hrdinou komiksu, ve kterém se potýká s roztomile karikovanými bludy. Téma tím velmi odlehčuje a ukazuje nám, že se nemáme tolik čeho bát. S bludy bojuje dlouho, čímž prezentuje, že není snadné se jich zbavit, ale zároveň to není nemožné. Podařit se to může každému, kdo v této snaze vytrvá.

Život není černobílý

Jediné, co je na komiksu barevného, je jeho obálka. Jeho stránky jsou černobílé, ale skutečný život nikoliv, i když se tak hlavní hrdina cítí. Čtenáře grafické zpracování velmi upoutá. Bludy jsou zde ztvárněny jako roztomilá stvoření. Kvůli tomu máme ze začátku pocit, že jsou docela neškodné, že nám takové malé sladké bytosti nemohou příliš ublížit.

Bludy v hlavě. Zdroj: Minotaur

Kromě vydařené grafiky nás komiks okouzlí svými promluvami. Některé z nich nás pobaví, některé nás zasáhnou u srdce. Mnohdy nejsou nejpříjemnější, ale my si uvědomujeme, že to cítíme stejně. Příkladem je následující: „Tahle zpřítomnělá minulost už není minulost, ale přítomnost!“

MonstruosaMENTE

Na závěr trochu o názvu komiksu. Sestává ze dvou slov, která však fungují i jako jedno. Monstruoso znamená obrovský či monstrózní a mente je mysl nebo rozum. V češtině nenajdeme jednoslovný ekvivalent, který by komiks jednoznačně vystihoval. Z toho důvodu se překladatelka uchýlila k názvu Bludy v hlavě. Název má lehce poetický ráz, který se k němu hodí.

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..