Právě si prohlížíte Bobřík odvahy a výdrže: Ohlédnutí za Světovým skautským Jamboree
Zdroj: World Scout Jamboree - Czech Contingent

Světové Jamboree je bez debat největší a nejvýznamnější skautská událost. Chystá se každé čtyři roky a setkávají se na něm skauti z více než 150 zemí světa. I přes to se o této akci v médiích téměř nemluví. Letošní rok se v tomto stal výjimkou. Mezinárodní sjezd skautů se měl konat v jihokorejském Saemangeumu od 1. do 12. srpna. Kvůli špatné organizaci a nepříznivým přírodním podmínkám se ale účastníci museli předčasně evakuovat.

Jamboree – co to vlastně je?

Význam slova Jamboree je stejně tak zajímavý, jako všeobecně neznámý. Skládá se ze svahilského přátelského pozdravu jambo a z domorodého australského výrazu corroboree, které znamená „slavnostní setkání“. Název tedy trefně vystihuje, čím Jamboree je.

Od úplného vzniku světového Jamboree se stal tento sraz pro skauty příležitostí k tomu poznat různé kultury a představit tu svou. Děti si povídají se svými vrstevníky z jiných zemí, ochutnávají jejich tradiční jídla. Každá země má své vlastní expo stany s ukázkou střípku své kultury a skauti mohou strávit celý den procházením rozmanitých stanovišť. Na tom českém se letos razilo do kůže a zkoumal se známý hlavolam ježka v kleci. Bohatý program ale potkaly nepříjemnosti.

Nedostatečná příprava

Problémy nastaly ještě před oficiálním zahájením programu. Kontroverzním se stal rovnou výběr místa konání. Saemangeum totiž není město. Jde o planinu, která se vytvořila na místě vyschlého moře. Místo tak téměř nenabízí stinná místa kvůli absenci zeleně. Navíc byla tato přílivová mělčina zaplavená deštěm a na mnoha místech paradoxně nebyla dostupná pitná voda a toalety.

„Prvních pět dní se vůbec nezvládl boj s vedrem,” říká Marika Mlčková, jedna ze 413 reprezentantů ČR v Jamboree, „v Saemangeum byl nedostatek stínu a někteří účastníci omdlévali.” Dodává však, že všichni přítomní Češi teploty šplhající až ke čtyřiceti stupňům zvládli, a to dokonce s úsměvem na tváři. Špatná organizace se potvrdila také nepřipraveností ke stravování dětí s různými druhy diet. Některé výpravy musely dokonce samy vyjet do okolních měst a obstarat si potraviny. 

Příčina předčasné evakuace 

Britská výprava opustila Jamboree jako jedna z prvních a američtí skauti ji následovali. Oficiálně odjezd zdůvodnili velkým horkem, což považovali čeští skauti za přehnané. Tehdy ještě nevěděli, že předčasně odjedou i oni. V Saemangeumu začal krom teplot komplikovat pobyt skautů i jiný přírodní živel. K místu se začal blížit tajfun Khanun a jihokorejská vláda proto nařídila evakuaci. Česká skautská výprava se tak přesunula autobusem na vojenskou akademii v Soulu, kde strávila několik dalších dní. 

Organizátoři skautům slibovali náhradní program. Ti sice chvíli zpochybňovali, že korejská vláda vše stihne a zvládne připravit, ale nakonec provizorní aktivity výpravám opravdu zajistili. „Součástí programu bylo například bruslení, keramika, výlety i speciální aktivity od Korejské vojenské organizace jako lukostřelba a simulace střelných zbraní,” sdílí své zážitky ze Soulu skautka Marika.

Dvakrát měř, jednou řež

Pro bezpečnou evakuaci přijelo na místo zhruba tisíc autobusů. Jelikož americký i britský oddíl odjel ještě před ohrožením tajfunem, zůstalo z původních čtyřiceti tisíc skautů šestatřicet tisíc lidí, které bylo třeba evakuovat. Ti se pak rozdělili do osmi různých měst. „Den předem nás organizátoři informovali, že nás odvezou autobusy do Soulu,” vysvětluje Marika. „Cesta proběhla v pořádku pro Čechy, ale jeden autobus evakuující Švýcary naboural. Žádné zranění naštěstí nebylo život ohrožující,” vzpomíná.

Jihokorejští organizátoři čelí mohutné kritice. K neúspěchu akce se vyjádřila i Světová organizace skautského hnutí: „Je to poprvé za více než 100 let konání světových skautských Jamboree, kdy jsme museli čelit tak složitým problémům,“ píše organizace. 

Letošní ročník byl pětadvacátým světovým Jamboree od svého vzniku v roce 1920. Do budoucna bude snad sloužit jako důkaz toho, že základní příprava před konáním akce je to nejdůležitější, co můžou organizátoři udělat. 

Bianca Chuffartová

Jsem Bianca, ale říká se mi Bibi. Původem jsem napůl Francouzka, ale nemám ráda sýry a v gratinovaných šnecích si také nijak zvlášť nelibuji. Místo toho ráda píšu. Potkat mě můžete v okolí gymnázia Jana Keplera (někdy i uvnitř).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..