Zatímco například v sousedním Německu má nacionalisticky laděná mládež možnost participovat v Mladé alternativě, mládežnické organizaci parlamentní antiimigrační a euroskeptické strany Alternativa pro Německo, v Česku podobná mládežnická organizace chybí. Zdejší hnutí Svoboda a přímá demokracie, která má z české politické scény německé Alternativě zjevně nejblíž, oficiální mládežnickou organizaci nemá. Větší část české mládežnické nacionalistické scény tak vyplňuje Dělnická mládež, oficiální mládežnická organizace neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Zatímco výše zmíněná Mladá alternativa v sousedním Německu se i přes islamofobní postoje členů organizace a zpochybňování klimatické změny nijak nevymyká dnešním nacionalisticko-euroskeptickým stranám v Západní Evropě, čeští mladí ultranacionalisté sdružení v organizaci Dělnická mládež vykazují extrémní postoje a podle expertů svou činností navazují na neonacismus.

„Bojovnice za pravdu”

Minimálně velmi kontroverzní může být prezentace mládežnické organizace na sociálních sítích. Ve facebookovém příspěvku Dělnické mládeže ze 17. listopadu, podepsaném Honza, grafik DM se například v souvislosti s pandemií koronaviru píše: „Můžete si o tom myslet, co chcete, ale právě my jsme součástí největšího podvodu v dějinách novodobé populace!” Autor v příspěvku kritizuje policejní zásahy proti lidem protestujícím proti koronavirovým opatřením a označuje je za policejní brutalitu. Při protestech v Česku a okolních zemích z poslední doby přitom policie proti demonstrantům zasáhla především kvůli nedodržování epidemiologických opatření.

Není to ale zdaleka jediný příspěvek, v němž organizace zpochybňuje nebezpečí nákazy koronaviru a vymezuje se vůči vládním opatřením. „Dělnická mládež se nikdy nesmíří s touto rafinovanou totalitou, kterou na nás vládnoucí prašivé zrůdy aplikují!” píše se v jiném příspěvku. „Toto všechno nám naše vlastizrádná vláda odpírá! Restaurace jsou zavřené a ženy chodí v rouškách… Kolik důkazů ještě potřebuješ dostat, aby ses už konečně postavil na odpor?!” vyzývá další příspěvek. Členové Dělnické mládeže i DSSS navíc podpořili říjnový protest proti koronavirovým opatřením na pražském Staroměstském náměstí. Ten se po předčasném ukončení ze strany magistrátu hlavního města kvůli nedodržování opatření zvrhl v bitku mezi radikálními účastníky a pořádkovými jednotkami.

K americkým prezidentským volbám mladí ultranacionalisté na své sociální sítě napsali: „Joe Biden je ,vítězem‘ amerických prezidentských voleb. S velkou pravděpodobností podvodem. Tento odporný pedofilní neomarxista je postrachem pro skutečnou svobodu ve světě!” Tvrzení o tom, že Joe Biden vyhrál volby podvodem, je nicméně přinejmenším neprokázané, žádné volební podvody v souvislosti s prezidentskými volbami totiž doloženy nebyly.

Nejvíc otázek ale vzbuzuje facebookový příspěvek organizace z 5. listopadu. „Dnes byla z vězení propuštěna německá aktivistka Ursula Haverbeck. Tuto 91letou dámu německý totalitní režim nelidským způsobem šikanuje za její politické názory. I my přejeme paní Haverbeckové pevné zdraví a sílu do dalšího boje za pravdu!” Ursula Haverbeck, manželka někdejšího vysoce postaveného člena německé Nacistické strany Wernera Georga Haverbecka, která má podle dostupných informací blízko k německým neonacistickým kruhům, byla několikrát obviněna a souzena kvůli popírání holocaustu.

V několika svých textech 92letá spisovatelka mimo jiné zpochybňovala počet obětí holocaustu. Namísto šesti milionů zavražděných židů, což je číslo všeobecně potvrzené seriózními historiky, se stalo podle Haverbeck obětí nacistické perzekuce pouze půl milionu lidí. Jindy zase zpochybňovala podíl Adolfa Hitlera na holocaustu nebo veřejně projevovala své antisemitské postoje.

Vrcholem spisovatelčiných excesů bylo, když v roce 2015 v televizní debatě německé veřejnoprávní televize ARD označila holocaust za „největší a nejdéle trvající lež v historii”. Za toto vyjádření byla odsouzena k deseti měsícům trestu vězení. Od té doby se Haverbeck dvakrát do vězení vrátila, naposledy byla nedávno propuštěna po odpykání dvou a půl letého trestu za veřejný výrok, kdy zpochybnila, že v koncentračním táboře v Osvětimi umírali lidé. Otázkou tak je, co členové Dělnické mládeže myslí oním „bojem za pravdu” v souvislosti se spisovatelčinými názory a vyjádřeními.

V jiných příspěvcích Dělnická mládež vyjadřuje podporu slovenskému otevřeně fašistickému politikovi Marianu Kotlebovi a jeho straně ĽSNS (o tom viz níže), případně jiným neonacistickým či ultrapravicovým evropským uskupením. V příspěvku na facebooku Dělnické mládeže z 16. října se údajný příznivec organizace Adam Pelíšek pozastavuje nad rozsáhlými soudními procesy s politiky neonacistické strany Zlatý úsvit v Řecku, které proběhly nedávno.

Podle expertů na extremismus byla někdejší parlamentní strana, známá svou nenávistnou rétorikou vůči menšinám a vzhlížením k romantické myšlence obnovení Byzantské říše, spíš jakousi organizovanou mafiánskou strukturou, která svými gesty a rétorikou odkazovala k nacistické inspiraci. Ústředním tématem procesu ale byly vraždy, kterých se měli dopustit členové strany, případně spříznění fotbaloví chuligáni. Obětí řeckých neonacistů se v průběhu let stali imigranti (velmi často integrovaní, kteří v zemi žili řadu let), příslušníci menšin, sociální pracovníci, odboráři, lidskoprávní aktivisté, antifašisté nebo politici řecké komunistické strany.

„Tento politický proces je jedním z největších v dějinách Evropy. Odsouzení hrozí i Marianu Kotlebovi, předsedovi slovenské politické strany ĽSNS. Nedávno bylo v České republice zrušeno knihkupectví Guidemedia, také z podobných důvodů. V tomto období zmatků vyvolaných virem Covid-19 dochází zároveň k potlačení opozičních radikálních politických stran. Co bude příště? Tuto událost považuji za jednu nejdůležitějších pro budoucí politický vývoj v Evropě. Budu rád za každou podporu a sdílení,” píše příznivec mládežnické organizace. V nakladatelství Guidemedia, které je v příspěvku zmíněné, byla letos v červnu provedena policejní razie kvůli vydávání knih popírající holocaust. Antisemitské tituly nakladatelství vydávalo už dřív a podle expertů mají lidé, kteří vydavatelství provozují, návaznost na českou neonacistickou scénu.

Vlastenecká" Vandasova mládež láká nové členy pomocí plakátů využívající grafiku nacistické propagandy - Romea.cz
Podobnost facebookových grafik Dělnické mládeže a nacistických propagandistických plakátu, zdroj: Romea.cz

Sjednocení Slovanů a legitimně zvolený Lukašenko

A kdo je vlastně autor, který je pod příspěvkem podepsaný a který se označuje za příznivce Dělnické mládeže? Adam Pelíšek je 18ti letý influencer, který působí hlavně na Instagramu, kde má kolem 1500 sledujících. Jeho profil na informativní formát a očividně se snaží působit především na mladé lidi.

Způsob, jakým Pelíšek na svém profilu informuje, je nicméně značně problematický, často se tu objevují dezinformace. Objevuje se tu již zmíněná podpora evropských fašistických uskupení, jako je řecký Zlatý úsvit nebo slovenská Kotlebova ĽSNS. V souvislosti se srpnovými zmanipulovanými prezidentskými volbami v Bělorusku, které podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident a diktátor Alexandr Lukašenko, píše o Lukašenkově „regulérním vítězství” a obviňuje západní média z vyostřování situace.

Pelíšek se ale na svém profiluje nevyjadřuje jenom k politice. Když britská televizní stanice Channel 5 oznámila, že hlavní roli v nově chystaném seriálu o Anně Boleynové, manželce Jindřicha VIII. Tudorovce získá černošská herečka Jodie Turner-Smith, napsal na svůj profil, že se jedná o „naprostou urážku Bílé evropské kultury a historie”.

Na svém profilu také cituje německého filosofa Friedricha Nietzscheho, jehož kontroverzní spisy jsou dodnes předmětem diskusí a během druhé světové války je k propagandě využili nacisté. Pelíšek se na svém profilu mimo jiné označuje za „panslavistu” a jako profilovou fotku má fiktivní vlajku „Slovanské unie”, vysněného státního útvaru ruských ultranacionalistů (často napojených na neonacistickou scénu), který by zahrnoval všechna území dnes obývaná Slovany (tedy i Česka). Označuje se také za člena Hnutí Odchod, což je organizace, jejímž hlavním tématem je odchod Česka z Evropské unie a která má blízko ke straně Svobodných.

Fašistický pozdrav?

Problematické ale nejsou jenom vyjadřování členů a příznivců Dělnické mládeže na oficiálních profilech. Předseda Dělnické mládeže Martin Aubrecht na svém soukromém facebookovém profilu běžně používá výraz „Na stráž!” Tento pozdrav mezi sebou přitom využívali členové lidových gard za fašistického slovenského státu. Můžeme ji tak označovat za slovenskou verzi nacistického pozdravu Heil Hitler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Studentské listy se pokoušely předsedu Dělnické mládeže Martina Aubrechta kontaktovat a s aktivitou organizace na sociálních sítích ho konfrontovat. Aubrecht však odmítl odpovědět a naopak se uchýlil k urážkám. „Když nevidíte, že ženy skutečně nosí roušky, a nevnímáte, že COVID-19 je jen špinavou hrou vládnoucích politiků pro utahování šroubů naší svobody, pak takovému ,demokratickému‘ fanatikovi opravdu nechci odpovídat. WHO oficiálně potvrdila, že úmrtnost na COVID-19 není vyšší než na obyčejnou chřipku,” napsal Aubrecht v emailové korespondenci. „Zcela jistě ,objektivně‘ a politicky korektně napíšete svůj článek i bez mých odpovědí. Doporučil bych Vaše webové stránky přejmenovat na slizty.cz.”

Vystoupení z EU a trest smrti

Podle politologa Miroslava Mareše z brněnské Masarykovy univerzity zaměřujícího se na pravicový extremismus má organizace Dělnická mládež prokazatelnou návaznost na českou neonacistickou scénu. „Dělnická mládež je organizací, která byla a je provázaná s neonacistickou scénou a její současná prezentace na Facebooku tuto provázanost potvrzuje,” řekl Mareš Studentským listům. Doplňuje však, že některé aktivity této organizace je problematické chápat jako neonacistické, jako například účast jejích členů na demonstracích proti odstranění sochy maršála Koněva.

Podle Mareše je Dělnická mládež rovněž extrémnější než domovská DSSS. Podle něj je tomu tak u mládežnických organizací politických stran často. „Příkladem z moderní historie je i Republikánská mládež,  která byla rozpuštěna ministerstvem vnitra a byla extrémnější, než Republikáni Miroslava Sládka.”

Dělnická mládež se účastnila pochodu u výročí 75 let od bombardování německých Drážďan za druhé světové války, Zdroj: DM

Jinak ale podle něj neonacismus alespoň mezi mladými lidmi v Česku spíše upadá. Souvisí to podle něj s úpadkem tradičního extremismu obecně, v čemž odkazuje na výroční správu BIS. „Ve srovnání s dobou před deseti lety neexistují pevné zastřešující celostátní struktury a protestně naladěná mládež má jiné alternativy. Patrný je i úpadek subkulturního prostředí obecně,” vysvětluje Mareš. Vyloučit však podle něj nelze individuální radikalizaci zejména vlivem sociálních sítí.

Dělnická mládež je sdružení mladých lidí ve věku 15 až 35 let, kteří sympatizují s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. DSSS je stranou známé postavy české ultrapravice Tomáše Vandase, jehož první uskupení Dělnická strana kvůli extrémním postojům a návaznosti na neonacistickou scénu v roce 2010 rozpustil Ústavní soud.

DSSS dnes mimo jiné požaduje vystoupení Česka z Evropské unie a NATO, obnovení trestu smrti, zrušení Senátu a zbavení politiků imunity. Staví se kriticky k současnému kapitalistickému zřízení a požaduje posílení družstevního a státního sektoru. Odmítá také přistěhovalectví a její politici jsou známí i svými výpady vůči LGBT komunitě – o homosexuálech mluví jako o „úchylech”. DSSS je tradičně nejsilnější na severu Čech. I v letošních krajských volbách nejvíce uspěla v Ústeckém kraji, kde získala hlasy 0,63 procenta voličů. Jinde většinou získala kolem 0,2 procenta, v několika krajích pak vůbec nepostavila kandidátku.

Kotlebovi mladí fašisté

Velký problém s šířením neonacismu u mladých má sousední Slovensko. Na rozdíl od české DSSS zasedá zdejší neonacistická a fašistická Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby (se kterou česká DSSS spolupracuje, nutno zmínit) v parlamentu. Strana, která pořádá pochody podobné pogromům v romských osadách, její členové zpochybňují holocaust a její předseda předává šeky v hodnotě 1488 eur (čísla 14 a 88 jsou spojena s ultrapravicovou a nacistickou symbolikou), získala v letošních únorových slovenských parlamentních volbách necelých 8 procent hlasů a 17 mandátů ve 150 členném parlamentu. ĽSNS má také svoji mládežnickou organizaci, Ľudovou mládež.

Zdroj: Ľudová mládež

„Mládežnická organizace, o které se mluvíte, se oficiálně nazývá Ľudová mládež a působí od roku 2017, vznikla tedy po volbách 2016, kdy se ĽSNS dostala poprvé do parlamentu,” říká pro Studentské listy slovenský politolog Pavol Struhár z Univerzity Alexandera Dubčeka v Trenčíně. „Samotná organizace se označuje za nacionalistickou, přičemž si klade za cíl ‚představit novou a lepší alternativu k současné dekadentní době‘. Jejich cílem je ‚vychovat generaci hrdých, slušných, statečných, čestných a věrných synů a dcer slovenského národa, jejichž hodnotám nebude v cestě stát strach, peníze či tužba po moci‘. Z tohoto hlediska bychom mohli v jejich případě hovořit o zdůrazňování úpadku současné společnosti a potřebě národního zvovuzrození, což je podle Rogera Griffina jedním z definičních znaků fašismu,” vysvětluje Struhár. Zmiňuje také rovnoramenný dvojkříž, který mládežnická organizace využívá ve znaku. „Rovnoramenný dvojkříž je spojovaný s nedemokratickým režimem válečného Slovenského státu,” doplňuje.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..