Bývalý předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář dnes oznámil založení nového hnutí Lidé pro. O založení nového hnutí a Minářově vstupu do politiky se mluvilo už od září, kdy rezignoval na post předsedy spolku Milionu chvilek. Tehdy uvedl, že chce vytvořit projekt, který osloví voliče, pro které není přijatelnou volbou ani vládnoucí hnutí ANO, ani současné opoziční strany. 

„Naše země je v krizi. Zasekla se, přešlapuje na místě. Příčinou je stav naší politiky. I ta je v krizi,“ říká Minář k založení nové politické síly na dnes zveřejněném videu. „Do politiky musí přijít noví lidé. Poctiví a schopní. Kteří umí naslouchat. Jen tak bude naše země zase fungovat a prosperovat. Ekonomicky i lidsky. Nechceme však být další pětiprocentní stranou. Buď pořádně, anebo vůbec,” píše se na webových stránkách hnutí v narážce na půl milionu podpisů, které sbírá pro svůj vznik. 

S hnutím spolupracuje mimo jiné bývalý předseda protikorupční neziskové organizace Transparency International David Ondráčka, náměstek primátora hlavního města Prahy Pavel Vyhnálek (Praha sobě), expertka na energetiku Dana Drábová či ústavní právnička a bývalá senátorka Eliška Wagnerová. Hnutí podporují také bývalý premiér Petr Pithart, pražská radní Hana Třeštíková nebo spisovatel Petr Ludwig.

https://youtu.be/dixkGtD3wTQ

Na webu Minářova nového hnutí jsou uvedeny i základní programové body. V oblasti ekonomiky mluví především o tom, jak pomoct podnikatelům a řemeslníkům zasaženým pandemií, produktivní ekonomice a chytře nastaveném daňovém systému. Hnutí požaduje dostupnou zdravotní péči pro všechny. Píše také o „ochraně kulturních hodnot”.

Naopak se v oblasti rodinné politiky nepíše o podpoře sňatků homosexuálních párů, hnutí se tak v sociálně-kulturních otázkách zdá nevyhraněné nebo spíše konzervativní. V oblasti zahraniční politiky chce hnutí nastavit „oboustranně výhodná partnerství s velmocemi”, tak aby Česko „nikomu nepoklonkovalo”. Hnutí požaduje rozvoj Evropské unie a její případnou reformu ve věcech, které by se podle hnutí měly změnit.

V programu se objevuje i ochrana půdy a zadržování vody v krajině, decentralizace, posílení role místních samospráv, rozvoj infrastruktury na venkově či digitalizaci státní správy. V závěru programu se píše o budování občanské společnosti a méně polarizované společnosti. Minimálně základní programové body, jak upozorňují mnozí politici a novináři, nepřináší příliš mnoho nového a neliší se výrazně od programových priorit tradičních politických stran, především STAN nebo KDU-ČSL.

A co chce nové Minářovo hnutí v oblasti vzdělávání? Hnutí deklaruje proměnit vzdělávací systém tak, aby děti více připravoval na současný svět, především v oblasti digitálních technologií. Chce „vrátit prestiž” učňovskému, řemeslnému a technickému vzdělání a snížit administrativní zátěž škol. V programu se také píše, že hnutí chce „napomoci tomu, aby se v jedné škole a třídě mohly funkčně vzdělávat děti s různými výchozími podmínkami”, což lze vykládat jako podporu inkluzi, proti které se řada především pravicových politiků výrazně vymezuje.

Deklaruje také zajištění kvalitního vzdělání i v menších školách na venkově nebo zajištění potřebné techniky dětem ze sociálně slabších rodin tak, aby napříště nevypadly z distanční výuky. Obecně se dá říci, že hnutí Lidé pro ani v základních programových bodech pro vzdělávání nepřináší nic výrazně nového.

Hnutí zároveň zdůrazňuje, že se jedná pouze o ideové priority, skutečný a podrobný program vznikne až během léta příštího roku.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..