Právě si prohlížíte Cenu pro investigativní nováčky si odnesli maďarští studenti, kteří zkoumali projekt „zelené“ energie z Ázerbájdžánu
Don Cordell, tiskový atašé Velvyslanectví USA v ČR, Zuzana Petková, ředitelka Zastavme korupciu, Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation, Veronika Munk, mentorka týmu, spolu s vítězným týmem. Foto: Achillova Data.

Jaké to je, stát se na chvíli investigativním novinářem a odkrývat pozadí kauz, které hýbou střední Evropou, si pod vedením zkušených mentorů mohli vyzkoušet studenti díky programu Achillova Data. Jsou romské děti na Slovensku neprávem zařazovány do speciálních škol? Jaký vliv měla síť Telegram na výsledek slovenských voleb? Jaké jsou vyhlídky regulace prodeje kratomu a dalších psychotropních látek? Na to, a mnohem víc, se studenti snažili nalézt odpověď.

Experti, se kterými jsme mluvili, se projektu obnovitelné energie z Ázerbájdžánu vysmáli. O tématu se v Maďarsku objevilo pár článků, ale my chtěli jít víc do hloubky. Všechny nás zajímá politika, a především ta evropská, proto jsem se do nelehké kauzy pustili,“ líčí Luca Flóra Tárkányi, studentka vítězného maďarského týmu ELTE Media. Ve své investigativní práci rozkrývali pozadí „energetického megadealu“, v rámci něhož má být do roku 2030 položen skoro 1 200 km dlouhý elektrický kabel, jímž by do Maďarska proudila zelená energie z Ázerbájdžánu a který odborníci označují za absurdní.

Čtyři země, osm týmů

Ve čtvrtek 21. března vyvrcholil ve Student Hubu nadace Bakala Foundation sedmý ročník programu Achillova Data. Celkem 30 studentů a studentek z visegrádských zemí si vyzkoušelo skutečnou práci investigativního novináře. Snažili se přijít na kloub například finančnímu propojení mezi církví a politikou na Slovensku, prodeji a vlivu psychotropních látek jako jsou kratom, CBD nebo HHC, či tomu, jak narativy dezinformačních webů a influencerů na Telegramu ovlivnily výsledek slovenských voleb. Pokrytí se dočkala i témata bossing a nevhodné chování vůči ženám v českých mediálních domech, zařazování romských dětí do speciálních škol na Slovensku, dále podpora nevládních organizací polským ministerstvem životního prostředí za vlády PiS nebo právě vítězný návrh dovozu obnovitelné energie z Ázerbájdžánu do Evropy.

Výsledky svých prací prezentovalo 8 týmů na oficiálním finále projektu Achillova Data 2023/2024 a odborná porota vybrala tým, který se dle jejího názoru zhostil úkolu nejlépe. Pomyslnou trofej si letos odnesl maďarský tým skládající se ze 6 studentů budapešťské Univerzity Loránda Eötvöse. Mentorkou týmu byla maďarská novinářka a ředitelka inovací a nových trhů slovenského Denníku N, Veronika Munk.

Zahraniční i lokální hvězdy investigativy

Účastníci projektu, který pořádá nadace Bakala Foundation v partnerství se slovenskou nadací Zastavme korupciu a za podpory Velvyslanectví USA v České republice, v listopadu 2023 absolvovali třídenní intenzivní školení vedené zkušenými investigativními novináři z Česka i zahraničí. Při něm se seznámili s teorií a důležitými principy, postupy i aktuálními trendy v oblasti investigativní žurnalistiky. Následně se v týmech pustili do práce na reálných investigativních kauzách dle svého výběru. Letos poprvé se program rozšířil za hranice Česka a Slovenska, k účasti byli přizváni také studující z Polska a Maďarska. Během tří měsíců měli týmy k dispozici zkušeného mentora, investigativního novináře nebo novinářku ve své zemi, aby mohli pracovat v rodném jazyce. České týmy vedli Tereza Engelová, novinářka a dokumentaristka, v současnosti redaktorka nezávislého zpravodajského webu HlídacíPes.org, a David Klimeš, novinář, ekonomický komentátor a vysokoškolský pedagog na Univerzitě Karlově, nyní výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..