Pokračování výuky v letošním školním roce, přijímací zkoušky na střední školy i maturity. O tom všem mluvil na pondělní tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (ANO). 

Kdy se otevřou školy?

To se stále neví. Ministr školství předpokládá, že by to mohlo být v druhé polovině května. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) již dříve hovořil o přelomu května a června. Záležet bude každopádně na vývoji epidemie koronaviru.

V každém případě ministerstvo nepočítá s tím, že by se výuka protáhla do prázdnin. Ty by se tedy krátit neměly.

Kdy budou příjimačky na střední školy?

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy se budou konat nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol. Testy by podle Plagy měly být stejné jako v předešlých letech, nic se na nich měnit nebude. Místo dvou termínů se ale budou psát jen v jednom.

Budou maturity? A kdy případně?

U maturit je situace nejsložitější. Písemné práce v rámci státní části maturit měli studenti psát už na začátku dubna, tento termín ale samozřejmě padá. Písemné práce (slohy) z jazyků se nakonec nebudou psát vůbec, zůstávají tak pouze didaktické testy, které budou pravděpodobně, na základě podkladů od Cermatu, vyhodnocovat samy školy.

Maturitní zkoušky proběhnou nejdříve 21 dní po znovuotevření škol. Pokud se ale školy neotevřou do 1. června, maturity zcela odpadávají. O známkách na maturitním vysvědčení by pak rozhodovaly studijní výsledky studenta na posledních třech vydaných vysvědčeních. Pokud žák v posledním ročníku střední školy v pololetí neprospěl, škola by mu měla umožnit vykonat komisionální přezkoušení.

Termíny přijímacích zkoušek vysokých škol spadají do jejich kompetence, na což už některé reagovaly odložením. Posunuty byly rovněž Scio testy.

Co se bude dít teď?

Svůj návrh předloží Plaga na dnešním (pondělním) jednání vlády. Pokud je kabinet schválí, mohly by se poslanci zabývat novelou zákona v úterý na mimořádné schůzi, která bude probíhat ve stavu legislativní nouze. Změny by tak měly projít Sněmovnou a následně Senátem ve zrychleném jednání.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..