Zdroj: freshdesignpedia.com

Nesmysl, nebo geniální dílo?

Dadaismus je umělecký směr, který vzniká na počátku 20. století jako protest proti válce. Na počátku všeho bylo slovo a to slovo bylo dada. O jeho vzniku se vedou spory, ale byl spojen s Kabaretem Voltaire v Curychu. Jeho zakladatelem byl Němec Hugo Ball a mezi další představitele patří například Tristan Tzara, Marcel Janco nebo Hans Arp.

Cílem je zničení všech estetických, náboženských, morálních a filozofických hodnot, na nichž stojí západní společnost. Tvoří nový, jedinečný styl spojením expresionismu, kubismu, orfismu a futurismu. Hlavní roli hrají kontrasty a náhoda. Marcel Janco montoval skulptury z náhodně nalezených drátů, nití a per. Básníci, mezi které patří Tristan Tzar nebo Hans Arp, náhodně spojovali slova bez užití interpunkcí, které „svazují“ autora pro vyjádření svých emocí a pocitů.

Příklad básně:

Báseň má být poetickým zobrazením inzerátu na návštěvu facebookových skupin či stránek s politickým obsahem, jehož členové jsou zastánci národa (ve stylu národních), kritizují monarchie (orientace tradičních království) a rozpočet Evropské unie (nesmrtelná pokladnička evropských aktivit).

Na těchto stránkách se často vyskytují vulgarismy (v akademickém prostředí) a také má mnoho příspěvků v obsahu rasovou nenávist (barvy exotických holek). Přiklánějí se k mnoha současným i bývalým totalitním ideologiím (místo akce Normandie) a odsuzují státy, které si v minulosti tvořily své kolonie (tvůrce zahraničních province). Graficky zpracováno tak, aby bylo možno si spojovat různé části textu: černo-bílá zóna (i když dílo je různobarevné), politologie ve stylu, království mám ráda (odraz názorů autora), prostředí barvy (v kontrastu s prvním příkladem), province jako města (problém urbanizace).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..