Právě si prohlížíte Další kopie Twitteru tiše dobývají Česko
Ilustrace: Studentské listy

V minulosti se o internetové místo cti a slávy přihlásila decentralizovaná platforma Mastodon. Neuspěla. Před pár týdny spustila Meta přímou konkurenci Twitteru s názvem Threads, dnes již nefunkční pro evropské uživatele. Ti tak namísto toho mohou proniknout do tajů amerického světa Trumpových fanoušků a pravicově založených jedinců. Truth Social je tak dalším místem, kde i Evropané mohou bezúčelně ztrácet drahocenný čas.

Síť Threads byla spuštěna skoro před dvěma týdny a dnes se může pochlubit více než 150 miliony uživatelů. Díky své provázanosti s Instagramem je připojení se na Threads velmi jednoduché a nevyžaduje tvorbu nového účtu. Účty, které sledujete, se začnou sledovat i zde. V Evropě byla síť dostupná neoficiálně buď přes změnu regionu na iPhone, nebo stažením apk souboru na Android. Meta pár dnů nazpět lidem starého kontinentu zakázala přidávání příspěvků, reagování a projíždění vláken. Nefunguje ani připojení se přes VPN. Studentské listy si stihly svůj profil založit a najdete ho na tomto odkaze.

Samotná platforma není dostupná přes webové rozhraní a je nutné si stáhnout oficiální aplikaci. Co by mohlo potenciální uživatele na tamní vlákna nalákat? Délka příspěvku je 500 znaků, videa mohou být dlouhá pět minut. Oproti Twitteru je ale síť ochuzená o několik funkcí. Meta přislíbila dodat GIFy, úpravy příspěvků, označování lidí na fotografiích, přepínání mezi svými účty, překlady cizojazyčných „threadů“ apod. Je vidět, že se Zuckerberg snaží využít okamžiku, kdy lidé hlasitě kritizují Twitter kvůli pravidelným Muskovým experimentům a odblokování určitých skupin uživatelů. Zřejmě chce právě ze svojí platformy udělat tu atraktivnější, přívětivější a třeba i méně toxickou, ať už pro firmy kvůli reklamám či samotné uživatele.

Evropa si pravděpodobně bude muset ještě nějakou chvíli na oficiální spuštění počkat. Na rozdíl od zbytku světa snad dočkáme plně funkční aplikace, které by už nic důležitého nemuselo chybět.

Screenshot našeho profilu ve webovém rozhrání sítě Threads.

Narozdíl od Threads je Truth Social v tuto chvíli v Česku dostupná a plně funkční. Síť vznikla poté, co byl bývalý prezident USA Donald Trump zablokován na sítích Facebook a Twitter. Byla spuštěna v roce 2022 a nevyhnula se kontroverzím. Objevily se indície, že je síť financována z čínských a ruských zdrojů. Ověřený účet tam má třeba neonacista Nick Fuentes, zakladatel krajně pravicového a otevřeně rasistického hnutí America First.

Truth Social je také plný nekontrolovatelných botů spamujících vlákna pod jednotlivými příspěvky falešnými odkazy na videa a reklamami. Ve své podstatě je tato síť vytvořena tak, aby byla co nejtolerantnější ke svobodě projevu, především pro americké republikány, MAGA podporovatele a další, byť jsou v různých případech uživatelé za své příspěvky banováni. Své místo si zde však najdou i zmínění neonacisté, náboženští radikálové a další extremisté. Svědčí o tom různé hashtagy, které už nepatří k žádnému příspěvku. Funkcemi se skoro neliší od Twitteru. Chybí snad jen skupinové chaty.

Tento americký pravicový skanzen začínají navštěvovat Češi, kterých však není mnoho. Nalezneme zde například profily politické strany Svobodní, internetové televize XTV či přesdílení živých přenosů KTV Live. České profily jsou algoritmem doporučovány málokdy. Pozornost je věnována dění kolem Trumpa, americké republikánské strany a médiím ideově spřízněným s republikánskými politiky a názory. Z našeho pohledu levicových profilů je na platformě podstatně méně. Spíše se setkáte s trolly karikující některé názorové póly. Aplikace také vysílá oznámení, když se stane něco důležitého Trumpovi, jeho okolí, nebo se zkritizují američtí demokraté v čele s Joem Bidenem.

Doporučuji si síť projít a nahlédnout do tajů americké pravice, ať už narazíte na její jakkoliv radikální část. Jsem zvědavý, kolik Čechů se na síť do půl roku připojí.

Screenshot webového rozhrání sítě Truth Social.

Jakub Roubíček

Bývalý šéfredaktor. Ještě pořád student Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..