Dny boje proti covidu. Pod tímto přízviskem ministerstvo školství veřejně prezentuje mimořádné dvoudenní volno pro studenty základních a středních škol 21. a 22. prosince, které navazuje na vánoční prázdniny. Vyhlášeno bylo v rámci opatření proti šíření koronaviru. Zatímco oslovení politici specializující se na oblast školství prodloužení prázdnin přijímají vesměs kladně, zástupci České středoškolské unie a ředitelé škol ho kritizují. Podle středoškolské unie měly být školy uzavřeny ještě během tohoto týdne, podle zástupců škol se výuka před Vánoci neměla omezovat vůbec. 

21. a 22. prosinec tak budou mít žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol, včetně konzervatoří a základních uměleckých škol, volno. Školáci tak do lavic usednou naposledy v pátek 18. prosince, do té doby budou školy fungovat ve stávajícím režimu. Doposud v oblasti školství platí 3. stupeň systému PES.

Klasicky prezenčně do škol docházejí žáci prvních stupňů a devátých tříd základních škol a poslední ročníky středních škol. Zbylé ročníky středních škol a druhých stupňů základních škol fungují od počátku prosince v tzv. rotační formě, kdy se týden učí distančně a týden prezenčně. Povolena je rovněž praktická výuka. V omezené míře prezenčně se doposud mohli vzdělávat také studenti prvních ročníků vysokých škol, což od příštího týdne také neplatí: povolena bude pouze praktická (např. laboratorní) výuka a individuální konzultace.

Prodloužení prázdnin? Pokud zabrání uzavření škol v lednu, jsme pro, říkají politici

„Kombinaci, kdy se prodloužily vánoční prázdniny a zároveň se do pátku jede v současném režimu, hodnotím pozitivně, ačkoliv někteří učitelé již měli na pondělí a úterý naplánovanou výuku. Je nicméně otázkou, jestli jsme se neměli vydat stejnou cestou jako například Slovensko, které v lednu protáhlo vánoční prázdniny ještě o týden, což už je ale na druhou stranu poměrně vážný zásah do výuky,” komentoval pro Studentské listy prodloužení vánočních prázdnin poslanec a místopředseda sněmovního školského výboru Lukáš Bartoň (Piráti). Právě sousední Slovensko vedle vyhlášení volna ve dnech 21. a 22. prosince vánoční prázdniny prodloužilo až do pátku 8. ledna, slovenští žáci základních a středních škol se tak do lavic vrátí nejdříve v pondělí 11. ledna. Ještě dále zašlo Polsko – tamní školáci se do lavic vrátí nejdříve 18. ledna, kdy skončí jarní prázdniny, které mimořádně naváží na ty vánoční.

„Dvoudenní prázdniny v pondělí a úterý beru i jako určitou kompenzaci za to, že tento týden se na fungování škol ještě nic nezmění. Jinak by totiž zavedení rotační výuky na středních školách absolutně nemělo smysl, protože půlka tříd by jela týden standardně a ta druhá by se dostala do školy až po Vánocích,” doplnil Bartoň. Pro žáky prvního stupně by nicméně podle něj mělo být zajištěné hlídání. „Rizikové skóre stoupá, stupeň 4 už mu odpovídá a vláda by tak podle toho měla jednat a nedělat všelijaké chaotické a protisystémové výjimky, aby i školy mohly vždy předem vědět, co je čeká.” Za přijatelné prodloužení vánočních prázdnin považují i další oslovení politici. „Pokud prodloužení prázdnin o dva dny pomůže tomu, aby se školy plošně nevracely k distanční výuce, tak jsem schopen to akceptovat,” napsal Studentským listům poslanec a člen sněmovního školského výboru Martin Baxa (ODS).

Za „jediné rozumné řešení” prodloužení prázdnin označila i poslankyně a členka školského výboru Marcela Melková (ANO). „Zdá se, že skutečně jediným efektivním bojem s covidem je naprostá izolace. A v tomto případě tak budou moci zůstat doma jak žáci, tak učitelé, i množství nepedagogických pracovníků,” napsala v odpovědi na otázku Studentských listů.

ČSU požadovala uzavření škol ještě dříve

Naproti tomu Česká středoškolská unie (ČSU) požadovala opětovné uzavření škol co nejdříve. „Česká středoškolská unie zastává názor, že bylo otevření škol dva týdny před Vánoci vesměs zbytečné. Bohužel se většinou nevyužívá k probírání látky, ale k hektickému testování a zkoušení. Vítáme prodloužení vánočních prázdnin, ačkoliv jsme doufali v uzavření škol již v tomto týdnu,” řekl Studentským listům 1. místopředseda ČSU Ondřej Nováček. Studenti se podle něj budou o Vánocích setkávat se svými prarodiči a vystavují je tak riziku nákazy. „Týden prezenční výuky dva měsíce distanční už moc nezlepší a může oddálit návrat k normálnímu režimu po novém roce,” doplnil místopředseda středoškolské unie. ČSU dokonce v týdnu organizovala psaní zpráv ministru školství Robertu Plagovi (za ANO) s žádostí o opětovné uzavření škol.

Prodloužení vánočních prázdnin naopak podle ČTK kritizovali ředitelé škol. Učitelé podle nich již měli na pondělí a úterý připravenou výuku, některé školy pak již dopředu vyhlásily ředitelské volno. Mimořádné volno přitom ministerstvo školství poprvé vyhlásilo už koncem října, kdy navázalo na podzimní prázdniny.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..