21. a 22. prosince budou mít žáci a studenti volno. Vánoční prázdniny tak v rámci boje proti šíření koronaviru mimořádně začnou pro všechny studenty základních, středních a vyšších odborných škol už v sobotu 19. prosince. Prázdniny se prodlouží také konzervatořím a základním uměleckým školám. Rozhodla o tom dnes vláda, informace na svých sociálních sítích přinesl ministr školství Robert Plaga (za ANO). 

Vysoké školy budou v těchto dvou dnech fungovat v systému PES 4, nebudou tedy povoleny ani přednášky do 20 osob u prvních ročníků jako doposud. Do konce týdne bude výuka na všech typech škol fungovat v současném režimu. Ministr Plaga rovněž oznámil že od středy 16. prosince se ruší pracovní povinnost studentů pomáhajících ve zdravotních a sociálních službách.

„Dle mého názoru je prodloužení vánočních prázdnin rozumným řešením v současné neutěšené situaci. Zdá se totiž, že skutečně jediným efektivním bojem s covidem je naprostá izolace. A v tomto případě tak budou moci zůstat doma jak žáci, tak učitelé, i množství nepedagogických pracovníků,” okomentovala pro Studentské listy nová opatření poslankyně a členka sněmovního školského výboru Marcela Melková (ANO).

Zároveň vláda na tiskové konferenci po 18. hodině oznámila přesun země do 4. stupně systému PES. Od pátku 18. prosince tak v Česku začnou platit opatření odpovídající 4. stupni, pouze s jistými úpravami, například již nedojde k uzavření malých obchodů a služeb. „Úpravy nejsou náhodné, nejedná se, jak občas slýcháváme, o rozebírání protiepidemického systému, jedná se o reakci na vývoj aktuální situace,” řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. Uzavřeny tedy budou mimo jiné restaurace (které budou moci fungovat přes výdejní okénka), hotely a fitness centra. Shromažďování bude povoleno maximálně do šesti osob a na veřejnosti bude zakázáno pít alkohol.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..