Právě si prohlížíte Deštníky, poslední kapka a umlčený ministr Blažek

Spolek Milion chvilek pro demokracii včera na Klárově požadoval s několika stovkami demonstrantů rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) kvůli jeho schůzce s poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým, kterého tajné služby považují za bezpečnostní riziko kvůli vazbám na režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Promluvili zástupci vládních Pirátů a hnutí STAN.

Prostranství okolo Památníku obětí a vítězů druhého odboje nedaleko Úřadu vlády ve středu odpoledne zaplnily nižší stovky demonstrantů. Když redaktoři Studentských listů přicházeli, dostali informaci, že na místo se dostavil i ministr Blažek. Protestující a novináři kolem něj vytvořili početný hlouček.

Vlivný politik ODS se dožadoval možnosti promluvit k přítomným a vysvětlit své chování, organizátoři ze spolku Milion chvilek pro demokracii – který mimo jiné stojí za desetitisícovými demonstracemi proti expremiérovi Babišovi – mu to ovšem neumožnili. „Pan ministr nám přišel ty věci vysvětlit, ale my jsme nepořádali tuto akci proto, aby je vysvětloval. Pro nás v tuhle chvíli již není, co vysvětlovat, my nechceme, aby nám řekl proč, my chceme, aby v té funkci nebyl,“ řekla Listům ředitelka spolku Marie Jahodová.

Po tom, co Blažek nedostal příležitost promluvit, se odebral zpět do nedaleké Strakovy akademie, kam ho doprovázela i část přítomných za skandování hesel: „Hanba.“ „Mafián.“ „Pravdu.“ „Demisi“. 

Reakce Pirátů a Starostů

Za odvolání Blažka se na místě postavili i mimosněmovní sociální demokraté a jejich mládežnická organizace, jež jako mluvčí reprezentovala bývalá ombudsmanka a kandidátka na pražskou primátorku Anna Šabatová. Strany vládnoucí pětikoalice na místě zastupovali pouze politici dvou z nich – Pirátů a hnutí STAN. „Pavel Blažek by měl vyvodit politickou odpovědnost. Myslím si, že možnost má prakticky jenom jednu,“ komentoval pro Listy pirátský europoslanec Marcel Kolaja s tím, že každá vládní strana nese zodpovědnost za své členy kabinetu.

Kromě Kolaji požadovala Blažkovo odvolání i předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřina Stojanová: „Pokud jedna strana společnou smlouvu (programové prohlášení vlády pozn.red.) nedodržuje, pak je potřeba jí připomínat, že svůj závazek porušuje,“ a dodává, že Piráti již vnitrostranicky hlasují o prosazení konce ministra spravedlnosti ve vládě a průběžné výsledky napovídají, že s tímto požadavkem předseda Ivan Bartoš půjde na koaliční jednání.

Mladé Pirátstvo se domáhá odvolání Blažka i ve svém prohlášení na sociálních sítích, s výzvou k podpoře kroku se obrátili také na mládežnické organizace všech vládnoucích stran. Podle informací Studentských listů se odmítli připojit Mladí občanští demokraté a také Mladí starostové a nezávislí. Část mladého týmu TOP 09 chtěla podle našich zdrojů podpořit výzvu k Blažkovu odvolání, nakonec ale zvolila omezenější vyjádření. Organizace Mladých lidovců nereagovala.

K situaci se pro Listy vyjádřila i členka hnutí STAN Jitka Černá: „Pavel Blažek by si měl uvědomit, že tyto kauzy ovlivňují důvěru nejen v ODS, ale ve všechny vládní strany. Voliči všech těchto stran, kteří si přáli změnu, si teď oprávněně budou připadat podvedení.“ Dodala, že předseda hnutí Vít Rakušan plánuje společně s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem schůzku s Pavlem Blažkem, na které budou řešit další kroky a to, zda setrvá ve vládě.

Další kroky

Co bude spolek Milion chvilek pro demokracii dělat, pokud jejich žádosti o odvolání ministra Blažka vláda nevyhoví, není jasné. „My věříme tomu, že vládní strany na to zareagují. Vyhodnotíme to, podle toho, co se teď stane, a pak budeme plánovat nějaké další kroky,“ uvedla ředitelka spolku.  

Na svých sociálních sítích se organizátoři od začátku jasně vymezovali pouze proti ministru Blažkovi, nikoliv proti celé vládě. Řešit všechny politické kontroverze vlády podle ředitelky Jahodové není cílem spolku: „My nejsme spolek, který by řešil všechny otázky, my prostě řešíme, zda jde někdo proti té demokracii jako takové a Pavel Blažek tím, že je ve střetu zájmů, proti ní jde,” dodává Jahodová.

Celou demonstraci provázel pohled na otevřené deštníky. Ty si většina účastníků přinesla na pokyn organizátorů jako odpověď na vyjádření Pavla Blažka ke schůzce s Martinem Nejedlým. Dle jeho slov se měl ministr v podniku pouze schovávat před deštěm a potkat Nejedlého náhodou. 

Během akce deštníky několik demonstrantů nabízelo ministrovi Blažkovi a nabádali ho, aby ho příště použil, namísto schovávání se v restauraci. Celou demonstraci zakončil spolek tím, že dav pokropil vodou z hasičského vozu. Gesto mělo podle svolavatelů vyjádřit, že Blažkova schůzka byla poslední kapkou jeho chování coby vládního činitele.

O kauze Pavla Blažka včera jednaly koaliční špičky. Premiér Fiala uvedl, že ministr spravedlnosti „dostal žlutou kartu,” a další prohřešky už mu stranický šéf nebude tolerovat. Koaliční partneři občanských demokratů zatím svůj další postup nekomentovali.

© Jakub Hříbek, Studentské listy

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..