Právě si prohlížíte „Dobrou práci redaktorů znevážily kroky některých editorů,“ říkají autoři dopisu českým médiím
Zdroj: Facebook IKSŽ FSV UK

V reakci na mediální pokrytí tragické události na Filozofické fakultě sepsali studenti žurnalistiky z FSV UK otevřený dopis českým redakcím, pod který se podepsalo přes tisíc jejich kolegů z celé republiky. Kritizují v něm média za to, že sdílela neověřené informace, fotografie a údajné motivy útočníka nebo videa z evakuace přeživších a jejich svědectví. Také obviňují média, že k tomu tak přistupují „s vidinou vyšší čtenosti a příslibem zisku“. Ke kritice se připojili i mediální odborníci a časem došly k sebekritice také některé redakce. Iniciativu chtějí ale studenti dále rozšířit a vést o tomto tématu debatu.

Citace z dopisu jsou na rozdíl od pozdějších vyjádření autorů a jiných aktérů uvedeny kurzívou.

Studenty k sepsání dopisu vedlo podle jejich slov odhalení identity střelce a jeho osobních údajů: „Spoustě redaktorům v redakcích, včetně studentů, se tyto praktiky nelíbily a požadovali ohleduplnější přístup k takto citlivým informacím,“ uvádí jeden z autorů dopisu, kteří si přáli zůstat v anonymitě. V dopise argumentují příkladem Spojených států, kde už v roce 2017 psycholog Peter Langman ve svém odborném textu vyzýval média k opatrnosti v tom, jak o útočnících informují. Hrozí totiž, že by takové informace mohly inspirovat další lidi k podobným činům.

Podle autorů dopisu tak média porušila etický kodex a prokázala, že jsou „pouhým zdrojem příjmů, nikoliv informační službou.“ K tomu ale dodávají: „Nemáme touhu nějak soupeřit či ukazovat prstem, že to někdo dělá špatně, ale skutečně spíše začít diskuzi o tom, zda je toto zažité a „ověřené“ ten nejlepší postup v pokrývaní takto citlivé a tragické události,“ dodávají studenti.

V různých redakcích se podle nich našlo mnoho novinářů a novinářek, kteří se k situaci postavili skvěle. „Tato dobrá práce byla v mnoha případech znevážena kroky a rozhodnutími některých editorů. Poznámky nás i dalších redaktorů o etičnosti a citlivosti problematiky nebyly povětšinou vůbec brány v potaz,“ míní studenti.

Obsah dopisu diskutovali autoři i se svými pedagogy z Institutu komunikačních studií na FSV UK – Alicí Němcovou Tejkalovou, Davidem Klimešem a Václavem Moravcem. Text zveřejnili již další den. Kvůli tomu se na ně strhla kritika za to, že narušují pietu a zneužívají situace. „Vydat dopis dříve nám přišlo přínosné i z toho důvodu, aby se mohli novináři nad svým obsahem zamyslet, dokud vzniká. Ostatně reakce některých redakcí či šéfredaktorů přišly poměrně záhy,“ myslí si studenti.

Autoři ale přesto zvažují podání podnětů k Etické komisi při Syndikátu novinářů ČR. Předsedkyně této komise Barbora Osvaldová ve svém prohlášení dva dny po střelbě uvedla: „Mnoho médií ve snaze informovat a zaujmout čtenáře překročilo etické hranice kladené na seriózní žurnalistiku. Místo pietních postojů se zaměřila na emotivní titulky a fotografie, které se musely dotknout rodin pozůstalých i zraněných…“ Mnohá média po několika dnech také přistoupila k sebekritice a změnila způsob informování.

Dopisem ovšem celá iniciativa nekončí, studenti plánují dále spolupracovat na této problematice na své rodné Fakultě sociálních věd. V Knihovně Václava Havla také organizují 24. ledna na toto téma debatu s odborníky a vedoucími redakcí.

Dominik Fiala

Student žurnalistiky. Fotím, píšu poezii a hraju na klavír.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..