Už za tři týdny se bude ve 28 evropských zemích (počítáme-li také Spojené království) uskuteční volby do Evropského parlamentu. Nejtradičnějším způsobem, jak se jich účastnit, je samozřejmě dojít do nejbližší volební místnosti ve svém bydlišti (škola, kulturní dům atd.), existuje však i možnost tzv. voličského prlkazu. O co se jedná a jak ho získat?

Jak funguje voličský průkaz?

Ne každý bude trávit víkend 24 a 25 května v místě svého trvalého bydliště, a právě pro tyto občany starší 18 let je tu možnost vyřízení tzv. voličského průkazu. Volit pak můžete v jakémkoliv okrsku v České republice – stačí volební komisi odevzdat voličský průkaz a vyzvednout si od nich hlasovací lístek. I v tomto případě potřebujete doklad totožnosti – občanský průkaz nebo cestovní pas.

Systém funguje na principu toho, že v případě doručení vaší žádosti o voličský průkaz na krajský, resp. městský úřad pošlou tamní úřednici do vašeho okrsku informaci, že máte voličský průkaz. Zároveň vás  vyškrtnou neboli označí, že máte průkaz u příslušné kolonky ve volební databázi.

Pro podání existují tři způsoby:

  • Poštou, nebo písemně, a to až do pátku 17. května 2019 POZOR! Podpis na žádosti musí být ověřený úředně, průkaz vám pak přijde poštou na adresu, kterou si určíte.
  • Datovou schránkou také do pátku 17 .května, průkaz vám opět přijde na adresu, kterou si určíte.

V obou výše uvedených případech se musíte pro vyzvednutí průkazu dostavit vy! Existuje sice možnost zmocit někoho, aby vám průkaz vyzvedl, ale opět jen přes ověřený podpis.

Třetí možnost je dojít si pro průkaz osobně, a to až do 22. května do 16 hodin, nebo do konce otevírací doby vašeho úřadu, průkaz vám pak vystaví na místě.

Kde si nechat ověřit podpis?

Podpis vám ověří kdekoliv na místě kontaktu s veřejnou správou (Czech POINT). Další, kdo vám může vám ho také ověřit, je notář. Na krajských či obecních úřadech vás to vyjde na 30 Kč, ale v tom případě si můžete na základě zákona 634/2004 Sb. zažádat o osvobození od poplatku.

Více informací naleznete na stránkách Ministersta vnitra.

Podrobné rozbory politických stran i další politické novinky najdete na našich stránkách.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..