Nevěříte soukromým podnikatelům či si jen myslíte, že prosperitu má zařizovat stát? Pak pravděpodobně patříte k stoupencům keynesiánství. Ekonomického směru, který se zrodil se ve 30. letech minulého století a prosazuje státní zásahy do hospodářství. V tomto článku si jej stručně představíme.

Historie

Otcem tohoto přístupu je anglický vysokoškolský profesor a ekonom John Maynard Keynes (1883–1946). Tento muž pocházel původem z Cambridge, kde i učil. Ve Spojeném království se mu dostalo šlechtického titulu, a to i za službu pro stát.

Své ekonomické myšlení představil v dnes již základním díle pro ekonomii: Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz (1936). Učinil tak hlavně v souvislosti s tehdejší Velkou hospodářskou krizí. Ta po krachu na newyorské burze způsobila kolaps hospodářství a masivně navýšila nezaměstnanost v kapitalistických zemích.

Teorie

Cílem keynesiánství je především plná zaměstnanost, které se má dosahovat státními zásahy, protože volný trh nezajišťuje, aby všichni měli práci. Je tedy protichůdnou teorií ke klasické ekonomii Adama Smitha, která naopak nechává trhu „volnou ruku“.

Tato koncepce převládala až do 70. let 20. století. Tehdy se v důsledku hospodářských potížích (způsobených mimo jiné tzv. ropnými šoky) rozhodly mnohé vlády uvolnit hospodářství. I dnes má své stoupence.

Zdroj náhledového obrázku

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..