Bitcoin, Ethereum, Facebook Libra. Co spojuje dané pojmy z oblasti internetu? Všechno jsou to tzv. kryptoměny, nebo, chcete-li, virtuální peníze. Jak fungují a jaká je jejich minulost, současnost a budoucnost? Na to se podíváme v tomto článku.

2009: rok první kryptoměny

Ve světě v posledním desetiletí řádila velká finanční krize (známá též jako Velká recese), která způsobila celosvětový pokles HDP. Důvěra ve finanční instituce znatelně ochladla a v této atmosféře spatřila světlo světa první a doposud nejproslulejší kryptoměna, zvaná bitcoin.

Díky svým vlastnostem se začala rychle šířit a nabírat na mediální pozornosti. 

Specifikace a blockchain 

Digitální měny a jejich transakce jsou podstatně anonymnější a levnější, než je tomu u klasických peněz. Jejich hodnota naproti tomu není příliš stabilní, protože nejsou ničím tzv. kryty. Jejich správa probíhá v digitální peněžence, která je tvořena příslušnou aplikací.

V souvislosti s kryptoměnami často padá pojem z informatiky: blockchain. Jedná se o decentralizovanou databázi, v níž se všechny transakce zapisují do bloků, které musí být schváleny všemi ověřovateli, a zpětně je už nelze upravit. 

Poslední novinky 

V současnosti se o vlastní kryptoměnu pokouší i společnost Facebook. Která plánuje spustit příští rok Libru. ALE! Na správu této měny byla založena Libra Association, ze které již začali odcházet někteří významní členové, např. Mastercard a Visa. Oporu tento projekt nenašel ani mezi některými zeměmi Evropské unie. Ty se obávají ztráty kontroly, a proto chystají regulační opatření. 

Čím dál více se zároveň začíná hovořit o náročnosti těžby kryptoměn. Ta je zpravidla náročná na elektřinu a výpočetní výkon těžebních strojů. Může tedy mít svůj podíl na produkci skleníkových plynů. 

Slovník pojmů 

  • Kryptos (řec.)  tajné, skryté 
  • HDP – hrubý domácí produkt (bohatství země) 
  • Decentralizace – rozdělení pravomocí do co nejvíce částí, opak centralizace 

Odkazy 

www.kurzy.cz/kryptomeny – stránka s aktuálními kurzy některých kryptoměn

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..