Jedna z prvních buržoazních ekonomických teorií, která byla v některých částech Evropy dominantní až do 18. století. Merkantilismus byl spjat s podporou národních států i domácích výrobců.

Základem tohoto směru je důraz na ekonomický vývoz státu do zahraničí. Upřednostňován je tedy export na úkor importu, jenž je naopak, především pomocí protekcionistických opatření (cla, regulační překážky), potlačován.

Merkantilismus se stal dominantní teorii v západní Evropě, později pak ve všech modernizovaných částech Evropy. Vznikl ve Francii, kde ho začal prosazovat ministr financí za vlády Ludvíka XIV. Jean Colbert (na snímku). Právě on proslul širokými protekcionistickými opatřeními.

Merkantilistická pravidla byla postupně, i pod tíhem nastupujícího liberalismu, odstraňována. Nějakou dobu se udržela ještě v Německu. Ve 20. století se pak na tuto teorii snažil navázat novomerkantilismus, ale v praxi nebyl nikdy v širším měřítku zaveden.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..