Vedle Úřadu vlády a Pražského hradu je to zřejmě nejdůležitější orgán výkonné moci v České republice. Ministerstvo financí má na starost správu veřejných peněz včetně těch od daňových poplatníků. Proto stojí za to se na něj podívat trochu zblízka.

Ministerstvo financí je jedním z resortů spadajících pod vládu, v čele je samozřejmě ministr či ministryně – tou současnou je Alena Schillerová (za ANO). Ministerstvo má na starost správu státního rozpočtu, závěrečný účet, částečně finanční trh a kontrolu, privatizaci majetku státu a celkově státní pokladnu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Foto: Facebook Alena Schillerová

Resort financí zajišťuje rovněž členství v mezinárodních finančních institucích a finančních orgánech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), Evropské unie a dalších mezinárodních hospodářských seskupení, pokud v něm tedy už nefiguruje Česká národní banka.

Ministerstvo financí sídlí na Praze 1, v jeho čele bylo od vzniku samostatné republiky dodnes třináct ministrů a ministryň.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..