V dalším díle finanční gramotnosti se podíváme na daňový systém v České republice a na většinu daní, se kterými se můžete v reálném životě potkat.

Základní rozdělení

Daně se v základu dělí do dvou skupin na přímé a nepřímé. Přímé daně jsou daně, které vybírá stát přímo od fyzických a právnických osob. Nepřímé daně vybírá stát na zbožích či službách.

Přímé daně

Daň z příjmu fyzických osob

Tato daň ve výši 15 procent se od roku 2008 vybírá od všech fyzických osob, které nemají slevu na dani. Tento systém byl zaveden poté, co bylo zrušeno společné zdanění manželů, jehož zrušení však bylo kompenzováno zvýšení různých slev na dani, kterých mohou využít studenti či matky s dětmi.

Pro to, zda budete tuto daň platit, je rozhodující, zda budete k 1. lednu pobírat starobní důchod. Pokud tomu tak nebude a máte zdanitelné příjmy (vyšší než 15 tisíc korun), daň z příjmu automaticky platíte.

Daň z příjmu právnických osob

Od roku 2009 jsou daně pro právnické osoby stanoveny na 19 procent, podílové, penzijní či investiční fondy platí daň ve výši 5 procent.

Daň z nemovitosti

Daní z nemovitosti jsou zatíženy pozemky a stavby. Základ daně se vypočítává podle lokality, výměry a využití pozemku a platí se každý kalendářní rok.

Silniční daň

Touto daní jsou zatížena pouze vozidla, která jsou určena k výkonu podnikání. Vozidla určené k osobní potřebě jsou osvobozena. Vybírána je jednou roční částkou.

Dále existuje i daně darovací, i když ty se nevztahují například na dary mezi příbuznými.

Nepřímé daně

Daň z přidané hodnoty (DPH)

Daň z přidané hodnoty z poskytování či prodeje je u naprosté většiny boží či služeb. Velká část podléhá základní dani ve výši 21 %, některé produkty mají sníženou sazbu na 15 %.

Spotřební daň

Spotřební daň je daň na minerální oleje, tabákové výrobky, líh, pivo a víno. Mají pevné sazby až na cigarety, kde je sazba tvořena kombinací pevné sazby a procentuální konečné částky z maloobchodní ceny.

Mezi další daně patří cla či poplatky za znečištění vzduchu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..