„My mladí milujeme svoje babičky a svoje dědy, jsme však připraveni snést společně tuto oběť ve jménu naší společné matky, tedy planety země, toužíme po tom, aby se naši prarodiče (a bude-li to nutné, i naši rodiče), stali oběťmi spravedlivé koronavirové pandemie”. Tak zní úryvek z falešného prohlášení klimatického hnutí Fridays for Future, které pomáhal šířit i šéf desinformačního webu Parlamentní listy.

„Myslel jsem si, že přece musí každému dojít, že to je blbost. Trochu jsem se zmýlil. Že je to vážnější jsem si uvědomil, když mi v 11 večer v hospodě pípla nějaká hejt smska s citací z bible,” uvedl dnes na Facebooku Petr Doubravský, asi nejvýraznější tvář českého Fridays for Future. Od té doby dostal mnoho pobouřených zpráv a dotazů.

Hnutí vydalo na svém Facebooku toto prohlášení.

„Po sociálních sítích koluje hoax mimojiné o tom, že já a další členové z Fridays For Future Česká republika chceme, aby starší generace umírala na koronavirus pro dobro planety.
Samozřejmě to není pravda, tento výrok je v naprostém rosporu s našimi hodnotami a fungováním. Od začátku komunikujeme navíc i to, že boj proti klimatické krizi rozhodně nemá být bojem mezigeneračním. Spravedlivá a udržitelná budoucnost tady přeci musí být pro všechny, ne jen pro mladé.
Prosím, pokud na původní přípěvek narazíte, nahlašte ho a řekněte šiřiteli i ostatním, že se jedná o lež. Pokusme se společně vyhnout dalšímu šíření dezinformací.
Dokážu pochopit, že s námi někdo nesouhlasí, komunikace má ale vždy probíhat férově a s respektem. Mrzí mě, že má někdo za potřebí takto útočit na studenty a děti.”

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..