Videoherním světem v posledních týdnech doslova otřásá kauza týkající se šedého trhu a přeprodávání herních klíčů na webu G2A a jiných podobných. Celou momentální vlnu kritiky a dohadů ohledně legálnosti i morální stránky těchto obchodů spustilo vyjádření vydavatele Mika Rose z No More Robots, ve kterém se výrazně ohrazoval proti G2A, požadoval, aby znemožnilo prodej nezávislých her, a v neposlední řadě vyzýval hráče, aby zde jejich hry nekupovali, to ať si je raději stáhnou zdarma.

Kdo prodává na G2A? Lidé

Pokud si hráč kupuje hru na PC, pak volí jednu z několika možností. Tou zdaleka nejčastější je nákup přes klient, tedy přes Steam, Epic Game Store, Origin či jiné. V tom případě si provozovatel klientu účtuje určité procento z tržeb – zpravidla 30 procent. Podobný je i nákup klíče či fyzické kopie například v obchodě s elektronikou. Další možnost nákupu spočívá ve stažení klíče přímo ze stránek vývojáře, kdy sto procent hráčem zaplacené částky jde právě do rukou vývojářů, popřípadě vydavatelů.

A konečně se dostáváme k té ze strany vývojářů nejméně oblíbené možnosti. Nákupu klíče z druhé ruky, který porušuje pravidla stanovená jak vydavatelem, tak i Steamem (a jinými platformami). Tento způsob je pro hráče lákavý především kvůli cenovce hry, která je většinou nastavena až neuvěřitelně nízko. Pokud se ptáte, jak je to možné, vysvětlení je několik. Od nákupu klíče ve slevě, přes jeho získání v giveaway či levněji v jiných zemích, například v Rusku, až po nákup klíče pomocí odcizené kreditní karty. V posledním případě se pak ozývají původní majitelé kreditních karet a žádají vývojáře o refundy, které jsou vývojáři povinni zaplatit.

Ten největší problém je zjevný – vývojáři z kopií prodaných na webech typu G2A nezískají ani dolar.

G2A: Neděláme nic špatně. Vývojáři se mohou bránit, nabízíme kompenzace

Prvotní argument G2A k celé kauze byl prostý. „Jsme jako eBay. Neručíme za prodávané zboží.“ Z tohoto pohledu je skutečně G2A právně nepostihnutelné. Ale apel na veřejnost byl naštěstí dostatečný a G2A tak nezastřelo, že z přeprodejů klíčů „žije“.

Vyvstává samozřejmě otázka, zda nemohou vývojáři konkrétní nelegálně přeprodané, či dokonce kradené, klíče zablokovat. Zde záleží titul od titulu, developer od developera. Některým jejich software či dohoda se Steamem tuto možnost dovoluje, některým ne. Vysvětlují to vypouštěním klíčů po vlnách, kdy neznají jejich konkrétní čísla. I na tuto skutečnost G2A reagovalo prohlášením, že pokud se vývojářům podaří u nezávislého arbitra prokázat, že konkrétní klíče jsou kradené, zablokuje je. Jedná se ale bohužel spíše o planá slova, jelikož tato funkce je pouze ve vývoji, je podmíněna dostatečným zájmem (100 vývojářů) a malí vývojáři si pravděpodobně stejně nebudou moci nezávislou arbitráž z finančních důvodů dovolit.

Stejně nedůvěryhodně působí i vyjádření, že G2A vyplatí vývojářům desetinásobek částky utracené za refundy. Jak společnost dodržuje sliby, se rozhodli prověřit i čeští vývojáři z Wube Software, již stojí za úspěšnou hrou Factorio, a G2A konfrontovali se seznamem jimi zablokovaných klíčů (oni možnost blokace konkrétních klíčů mají), za které museli zaplatit na refundech přes 150 000 korun. Bez odpovědi.

Trochu naivní a nefér marketing

V tomto sporu G2A nepomohla ani jejich reklamní politika. Nutno podotknout, že sponzoruje mnoho streamerů a youtuberů, kteří teď často spolupráce ukončují. Spousta z nich se na druhou stranu G2A zastává nebo dokonce argumentují dosavadním nezájmem veřejnosti.

Každopádně v G2A usoudili, že je potřeba se nějak pozitivně zviditelnit. Proto obeslali herní média e-mailem, který je žádal o pozitivní článek – tedy reklamu –, který ovšem jako reklama neměl být označen. To už hraničí s podvodem a na G2A to vrhá velice špatné světlo.

Závěrem…

Jestli se G2A polepší a skutečně zavede kompenzace a možnost blokace konkrétních klíčů, to ukáže až čas, ale zatím se do plnění slibů moc nemá. Řešení problému je však jednoduché. Má rada zní, nakupujte hry přes oficiální klient, v důvěryhodných obchodech nebo na stránkách vývojářů. Vývojář tak nepřijde o svůj výdělek a to je fér. Ne dávat peníze lidem, kteří vědomě porušují pravidla, nedej bože zákon, případně vydělávají na tom, že to jiným umožňují.


Zdroje:

https://www.vortex.cz/g2a-si-chtelo-tajne-koupit-pozitivni-recenzi-v-mediich/

https://www.polygon.com/2019/7/12/20691867/g2a-scandal-controversy-gray-market-bots-fraud-game-keys

https://www.gamesindustry.biz/articles/2017-04-20-g2a-were-not-a-grey-marketplace-people-just-dont-understand-our-business

https://www.vortex.cz/autori-factoria-chteji-po-g2a-zpet-sve-penize/

http://www.hrej.cz/clanky/g2a-a-sedy-trh-s-hrami-6338/

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..