Právě si prohlížíte Heartstopper i napodruhé přináší hlavně naději
Hlavní představitelé Kit Connor a Joe Locke. Zdroj: Netflix

Miliony fanoušků po celém světě očekávaly druhou sérii seriálu Heartstopper více než rok. Osmidílné pokračování příběhu Nicka a Charlieho spisovatelky a kreslířky Alice Osemanové vyšlo na Netflixu 3. srpna. Série na motivy autorčiny young adult literatury opanovala žebříček sledovanosti, fanoušci se už nyní mohou těšit na třetí řadu.

Nick a Charlie, dva britští středoškoláci, jež se poznají náhodně a přátelství rychle propukne v romantický vztah. Zatímco se Charlie snaží pečlivě starat o Nickovo sociální pohodlí, mnohdy na úkor vlastního psychického zdraví, Nicholas prozkoumává a vypořádává se s vlastní identitou i tím, jak o ní povědět světu. V tomto bodě diváky nechala Osemanová loni na jaře, když Netflix vypustil do světa prvních osm epizod.

V letošním pokračování hlavní postavy, po boku s několika novými charaktery, vyjíždí na školní výlet do Paříže. Hlavní hrdinové, skvěle představovaní na svůj věk zkušenými herci Joem Lockem a Kitem Connorem, navazují na předchozí výzvy. Nick se snaží upřímně říkat lidem, na nichž mu záleží, pravdu o Charliem i své nově nalezené queer identitě. Charlie se střetává se svými démony a definitivně řeší trable s obtěžujícím bývalým partnerem, jenž ho pro vlastní nejistotu využíval.

Dynamická linka se v nové sérii upozadila na úkor vztahového kolotoče starých i nových postav. Oceňovaná autorka tak kopíruje linku vztahů v nefikčním světě každodenní reality, jejichž průběh často s hrdiny seriálu koreluje. Čtenáři stejnojmenných komiksů mohou seriál sledovat bez obav z toho, že děj bude stejný, neboť britská literátka pro seriál vytvořila nové neknižní situace, zatímco některé původní vynechala.

Obávaná dvojka

Pokračování filmů i seriálů bývá opředeno apriorním strachem ze zklamání. Přeci nejde znovu udělat všechno tak skvěle, jako tomu bylo u původní části. Nebo snad ano? Osemanová nás naštěstí vyvádí z omylu, děj neztratil na jedinečném kouzle a dokázal charaktery přirozeně rozvíjet. Zároveň si šikovně připravila prostor pro navazující zápletky, jež čekají na své vyústění.

Zlí jazykové namítali, že vztahy protagonistů jsou snad příliš ideální, nerealistické. Ve společnosti, v níž téměř padesát procent manželství končí rozvodem, tato představa může vypadat legitimně. Stejně jako se rádi díváme na pohádky, v nichž se zhmotňuje v realitě ne vždy pravdivé dobro vítězí nad zlem, neexistuje jediný důvod, proč nehledat inspiraci v ideálním vztahu hlavních hrdinů. Seriál v sobě navíc nese nenahraditelný lidský atribut – naději, a to hned v několika rovinách.

Naděje

Queer komunita v Heartstopperu nachází naději na pochopení či přijetí, a to přestože na jejich cestě, stejně jako v seriálu, čekají náročné překážky. V idylickém pohledu na vztah dvou mladých lidí ovšem naději nalezne úplně každý, stačí v půlhodinových epizodách pečlivě hledat.

Fanoušci okolo seriálu vytvořili rozmanitou komunitu napříč světem. Sestřihy či populární „edity“ na youtube či tiktoku nabírají statisíce zhlédnutí během několika hodin. To potvrzuje i údaj citovaný deníkem The New York Times, že první sérii loni za pouhý první týden lidé sledovali celkem 24 milionů hodin. Údaje o druhé řadě Netflix zatím nevydal.

Už dnes je jisté, že Nick a Charlie se na obrazovky streamovací platformy vrátí ve třetí sérii, jejíž premiéra se očekává v příštím roce. Scenáristka Osemanová má její scénář, podle svých slov, dokončit do začátku září. V prosinci pak připravuje vydání pátého pokračování knižních komiksů Heartstopper, jež na pulty knihkupectví zamíří 7. prosince.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Tento příspěvek má jeden komentář

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..