Právě si prohlížíte Historická výzva, čínské elektromobily a Ukrajina
Pozvaní hosté v Evropském domě sledující projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen.

Poslední projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové nepřišel s žádným velkým překvapením. Namísto legislativních kroků a návrhů jsme se dočkali hlavně oznámení nelegislativního charakteru a deklarací. Ve středu bylo možné projev sledovat v uzavřené společnosti pražského Evropského domu. Na jednom místě se tak sešli čeští politici, influenceři a evropští zaměstnanci, širší veřejnosti často neznámí.

Sama von der Leyenová se zaměřila zejména na unijní ekonomiku, soběstačnost a konkurenceschopnost, Green Deal a budoucí rozšiřování Unie ve formátu 30+. Do budoucna se Evropská komise zaměří na lepší legislativu pro malé a střední podniky. V souvislosti s Čínou předsedkyně zmínila potřebu udržet si konkurenceschopnost. Zdejší trh dle jejích slov zaplňují levné čínské elektromobily. „Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ sdělila von der Leyen. Komise tak proti této nekalé praktice zahájí vyšetřování.

Důraz padl i na zelenou modernizaci evropského průmyslu a na výzvu budoucího rozšiřování unie. „Evropskou obrannou unii jsme začali budovat s 27 státy. A já věřím, že ji můžeme dokončit s více než 30 státy,“ řekla a zdůraznila nutnost přípravy na budoucí unijní členství Ukrajiny, Moldavska a západního Balkánu. Taková Unie však podle ní musí být i soběstačná: „V tomto světě rozhoduje velikost a síla,“ naznačila von der Leyenová. Na místě toto okomentoval i Vladimír Špidla (SOCDEM): „Unie se svými reakcemi na válku a podobně stává de facto geopolitickým subjektem. Přihlásila se ke geopolitickému vnímání současných konfliktů.“ Poukázalo se také na to, že Německo s Francií by Unii nejdříve rozšiřovaly a poté ji reformovaly. Čeští politici by raději tyto kroky dělali ruku v ruce.

Foto z debaty v Evropském domě po projevu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Ostatní debatující předsedkyni vytkli chybějící zmínku o budoucí spolupráci s USA. Podle nich to jinak byl projev vyvážený, neurazil, ale ani nepřekvapil. Polemizovali také o možném vlivu nastolených témat na české volby a zdejší voliče, který podle nich nejspíše nebude valný. Předsedkyně Komise také zdůraznila pro ni důležitou genderovou politiku. Ke konci došlo také na emotivní část o Ukrajině. Von der Leyenová pochválila Unii za zvládnutí uprchlické krize, ale zároveň poukázala i na jiné migrační cesty: „Navrhli jsme praktická řešení, nelegální migrační toky se podařilo omezit, podepsali jsme praktickou dohodu s Tuniskem a chceme pracovat na podobných dohodách i s dalšími zeměmi.

Jaký je výhled z Evropského domu?

Pozvaní influenceři projev komentovali hlavně na svých sociálních sítích. Do debaty se tak zapojil pouze jeden z nich, Kryštof Stupka, který politoval absenci Union of Equality ve sledovaném projevu a vyjádřil pochyby nad přístupem české vlády k budoucímu maďarskému předsednictví. Po diskuzi se hosté odebrali k chlebíčkům a věnovali se networkingu. Námi dotazování zástupci Evropské komise v ČR například doporučovali možnost stáží v unijních strukturách. Zajímali se také o to, jakým způsobem by se dalo zlepšit povědomí o Unii mezi mladými. Přítomné influencery pro to považovali za vhodné, ale uznali, že se jedná o nejistou a nepředvídatelnou investici. Hlavním problémem se zdá být hledání autenticity a pochopení cílové skupiny mladých lidí žijících mimo velká města.

Jakub Roubíček

Bývalý šéfredaktor. Ještě pořád student Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..