Právě si prohlížíte Hnutí Pro život: Jde víc než jen o potraty
Zdroj: hnutiprozivot.cz

V sobotu 6. dubna se v Praze uskutečnil každoroční Pochod pro život organizovaný Hnutím Pro život. Jaké jsou činnosti tohoto spolku a o co usiluje?

Pomáháme, nesoudíme?

Možná jste někdy čekali na autobusové či tramvajové zastávce a z plakátu se na vás usmála blonďatá slečna s otázkou: „Čekáte nečekané dítě?“ Toto je jedna z kampaní ultrakonzervativního křesťanského spolku Hnutí Pro život, které v ČR oficiálně působí od roku 1992. Se svou mírumilovnou a napohled neškodnou kampaní s hesly jako „Pomáháme, nesoudíme“ či „Nejlepší je prostě pomoct“ se stalo jedním z nejvýraznějších protipotratových hnutí na našem území. Co se za těmito slogany skrývá a komu vlastně pomáhají?

Dle vlastních slov „pomáhají nečekaně těhotným ženám, připomínají mužům jejich zodpovědnost a obnovují společenský respekt k nenarozeným dětem.“ Realita je však trochu jiná. V posledních letech se HPŽ dočkalo velkého rebrandingu. Z pochodů zmizely obrovské bílé kříže a grafické fotografie „nenarozených dětí“ a nahradily je růžové plakáty s usmívající se maminkou. Mizí důraz na křesťanské aspekty hnutí a snaží se rozšířit svůj vliv i do méně radikálních skupin.

Přestože „připomínají mužům jejich zodpovědnost“, většinou vše padá na ženu. Pokud se jako žena při těhotenství rozhodnete požádat o pomoc HPŽ, jediná a jednoznačná odpověď, která se vám dostaví bude: potrat ne. Nehledě na vaši finanční nebo zdravotní situaci, na okolnosti početí, na váš věk nebo zda chcete studovat či pracovat – potrat ne. Na to, aby vám vymluvili potrat, se nebojí použít ani taktiky, jako je manipulace. Už jen to, že v jejich slovníku neexistují slova embryo nebo plod, ale pouze „nenarozené dítě“, je jasný příklad manipulace. Oblíbenou taktikou jsou také vědecky nepodložená fakta. O tomto svědčí dlouhodobé hlásání, že při mimoděložním těhotenství, které pro matku může být života ohrožující, je třeba vyčkat na samovolný potrat nebo že se dokonce embryo samotné posune do dělohy, což podle lékařů není možné.

Jeden z dlouhodobých cílů HPŽ je zavést povinný registr pro ženy, které chtějí podstoupit interrupci, aby se podle slov předsedy organizace, Radima Ucháče, oddělily špatné ženy od ostatních.

Dalším velkým nepřítelem HPŽ je antikoncepce. Ta už desítky let pomáhá proti šíření pohlavních nemocí, ale také předchází nechtěným těhotenstvím, která by mohla vést k potratům. To však nehrálo žádnou roli, když se HPŽ rozhodlo vzbouřit proti posílání antikoncepce na pomoc znásilněným ženám na Ukrajině. Jejich rada byla používat pepřové spreje a houkadla jako prevenci proti znásilnění.

HPŽ svými výroky jasně dokazuje, že pro ně má větší váhu potenciální život ještě nevyvinutého plodu, než již žijících žen.

Zavolejte linku pomoci

HPŽ se představuje jako organizace nabízející profesionální služby pro těhotné ženy. Před pár lety se však ukázalo, že poskytování některých služeb sahá mimo jejich pravomoci. Na stránkách HPŽ a na každém jejich letáčku najdete telefonní číslo na linku pomoci. Podle zákona o sociálních službách musí být splněna daná kritéria pro provozování krizové linky, které HPŽ nesplňuje a samo na sociálních sítích opakovaně přiznalo, že pro linku pomoci žádnou akreditaci nemá. Osoby volající na krizovou linku se často nachází ve velice zranitelném stavu, proto by s nimi měli jednat vycvičení a nezaujatí jedinci. Když přišlo na dotazy, zda jejich telefonistky mají adekvátní zaučení, odpovědi se nedostalo.

Politika nepolitického hnutí

Když si otevřete webové stránky HPŽ a sjedete úplně dolů, můžete si přečíst toto tvrzení: „Pomáháme ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci, a ženám, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte. Lobbujeme za lepší podmínky pro rodiny čekající nečekaně dítě. Nevěnujeme se jiným společenským a politickým tématům.“

I když se jim daří tuto skutečnost šikovně skrývat, HPŽ nejde pouze o potraty. Jsou součástí celé sítě radikálních křesťanských spolků v Evropě, do kterých proudí stovky milionů dolarů, z nichž některé částky jdou sledovat zpátky k Rusku. Cíl těchto spolků je navrátit do společnosti konzervativní křesťanské ideály a ohrozit tím práva žen a jiných menšin, například LGBTQ+ komunity. V minulosti HPŽ spolupracovalo s konzervativním nacionalistickým hnutím Akce D.O.S.T. na protestních akcích proti Prague Pride a v roce 2013 vyjádřilo podporu ruskému zákonu proti gay propagandě. Přes všechny tyto skutečnosti HPŽ už pár let těží z podpory ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky a finanční podpory některých městských částí.

Spolkům, jako je HPŽ se chytře daří líbivým marketingem schovávat svou radikální ideologii usilující o konzervativní revoluci ve společnosti. Je třeba nenaletět a hledat si informace a souvislosti.

Sofija Halilović

Jsem student gymnázia v Praze a zajímám se o politiku, kulturu a umění. Ve volném čase čtu, píšu a až moc přemýšlím.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..