Každá doba s sebou přináší své hrdiny. V tomto čase to ale nejsou politici ani vojevůdci. Ukazuje se, že kousek odvahy a odhodlání je v každém z nás. Po celé republice se vyrojilo nespočet iniciativ, které vzaly situaci do svých rukou a pomáhají v oblastech, které to podle nich potřebují a jsou jim blízké. Bez ohledu na peníze nebo mediální pozornost. Tyto iniciativy se sdružují nejčastěji přes Facebook, a tak je máte na dosah ruky i vy. Pár z nich vám nyní představíme.

Sestry v záloze

Lékaři a zdravotní sestry. Osoby, které stojí v první linii během boje s koronavirovou nákazou. I oni jsou ale jen obyčejní smrtelníci, přesto velká řada z pracuje často 24 hodin denně a nevidí své rodiny v řádech týdnů. V některých nemocnicích je situace horší, v jiných o trochu lepší, přesto si žádný z lékařů ani žádná ze zdravotních sester nestěžují, ba naopak – rádi pomáhají. A přidat ruku k dílu se rozhodly i zdravotní sestřičky, které svojí specializaci zrovna aktivně nevykonávají a nebo mají zrovna volné kapacity. Organizují se na Facebooku a říkají si Sestry v záloze. Skupinu zhruba 700 sestřiček na sociální síti podporuje přes tisíc fanoušků.

#Kulturažije

S příchodem koronaviru do Česka přišlo i velice těžké období, které dopadlo na některé oblasti více než na jiné. Své o tom ví kultura – ta se kvůli nouzovému režimu dostala téměř do komatického stavu. Pomoc slibuje projekt #Kulturažije, jenž ve spolupráci s divadly, hudebníky i jinými umělci přináší kulturu na obrazovky všech uživatelů Facebooku. Od startu tohoto projektu se na podporu kultury podařilo vybrat 5,5 milionu korun a uskutečnilo se 79 přenosů jichž se zúčastnilo přes 2,6 milionu diváků.

Food not Bombs

Každý z nás se s nimi už někdy setkal. V zimě přespávají na nádražích, letní měsíce tráví v parcích. Lidé bez domova často nemají jinou možnost než žebrat od kolemjdoucích – mají hlad, žízeň a nemohou si na koupit čisté oblečení či hygienické potřeby. Alespoň s tím prvním se jim snaží pomoc česká mutace mezinárodní iniciativy Food not Bombs. Své zástupce má tento projekt snad v každém větším městě – ti ve svém volném čase shání potraviny a vaří jídlo pro lidi na ulicích. Organizují se přitom na sociální síti Facebook.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..