V noci ze čtvrtka na pátek se uskutečnilo každoroční předávání prestižních ocenění pro nejlepší hry uplynulého roku v rámci ceremoniálu The Game Awards. Soutěžilo se ve 30 kategoriích (v nich rozhodovala z 90 procent odborná porota tvořená především herními novináři, ze zbývajících deseti procent hlasovala veřejnost). Co se týče jednotlivých kategorií, nechyběly například ceny za nejlepší akční hru, akční adventuru, RPG, ale i za audio design, společenský dopad nebo režii. V kategorii her pro virtuální realitu jsme měli dokonce česko-slovenského zástupce v podobě Beat Games a jejich hry Beat Saber. Na konci celé show pak proběhlo vyhlášení hry roku. Celý program provázelo i oznamování chystaných herních novinek pro příští a přespříští rok.

Nešetřilo se překvapeními

Hned z počátku celé více než tříhodinové show nám dramaturgové přichystali hned několik překvapení. Cena za nejlepší příběh byla udělena a nejlepším RPG se zároveň stala nezávislá hra studia ZA/UM, která je zároveň jejich debutem (za což převzali ještě třetí ocenění), Disco Elysium. Pro sošku si na pódium přišlo několik nesmělých lidí v čele se sympatickou vývojářkou, z níž nervozita přímo sršela, jak je tomu na podobných akcích u menších vývojářů běžné.

Kdo naopak nervózní nebyl, nebo se alespoň naučil za dlouhá léta nervozitu skrývat, byl Phil Spencer, ředitel herní divize Microsoftu a neodmyslitelná tvář herního průmyslu. Přišel nám povědět něco o novém XBOXU představeném v předcházejícím spotu. Nutno podotknout, že jsme se nedočkali žádného podrobného popisu zařízení, ale mohli jsme si prohlídnout jeho kvádrovitý design a odhalen byl také oficiální (a bohužel značně generický) název XBOX Series X. Ihned po Spencerově vystoupení byl oznámen launchový titul od studia Ninja Theory. Tím je pokračování úspěšného prvního dílu Senua’s Saga: Hellblade II pojednávající o keltské dívce trpící závažnou psychickou poruchou.

Samozřejmě, v některých kategoriích zvítězili i největší favoriti na vítězství. Mads Mikkelsen byl oceněn za nejlepší herecký výkon, a to ve hře Death Stranding japonského studia Kojima Productions vedeného herním vizionářem Hideem Kodžimou. Právě ten si pak za svůj počin odnesl sošku s titulkem nejlepší režie. Death Stranding byl vyhlášen i hrou s nejlepším soundtrackem.

V kategorii sportovních a závodních her nepřekvapivě nebodovaly letošní díly fotbalových sérii a vítězství se dočkala arkádová záležitost Crash Team Racing Nitro-fueled. Audio design si podmanilo Call of Duty, vizuálně nejvíce zapůsobil finský Control, největší společenský dopad měla nezávislá jednohubka Gris.

Neočekáváná hra roku… Ale vlastně proč ne?

Hrou roku se i přes náročnou konkurenci stala „soulsovka“ Sekiro: Shadows die twice. Asi nebyla největším favoritem, ale po zpětném zhlédnutí celé nominace se zdá být nejlepší volbou. Death Stranding, ač vizionářský, trpí tou možná nejzávažnější chybou – repetetivností. Control od finských vývojářů z Remedy byl sice povedený a rozhodně předčil jejich poslední titul Quantum Break, ale rozhodně se nevyrovná jejich starším sériím, jako Max Payne nebo Alan Wake (nedalo si nevšimnout, že na obnovení této značky MOŽNÁ narážel jeden z tvůrců svým tričkem s nápisem „I am AWAKE“).

Zbýval by tak remake Resident Evilu 2, který však za sebou vláčí ono neodmyslitelné slovo remake značící, že se jedná o předělávku starší hry, byť dělanou prakticky od nuly. Dále také Super Smash Bros. Ultimate a The Outer Worlds, z nichž především druhá jmenovaná hra byla pro ostatní také silným konkurentem.

Hidetaku Miyazakimu a celému studiu From Software se podařilo vytvořit hru, která navazuje na tradici souls série i celého žánru, přesto vystoupili ze své komfortní zóny, a nepozměnili jen zasazení, ale také mnohé herní mechanizmy. Jejich Sekiro si tak titul hry roku nepochybně zaslouží.

Beat Saber vyhrál kategorii VR/AR a oznámil zatím největší spolupráci

Vývojáři z Beat Games budou skutečně mít sošku na poličce, jelikož se dočkali vítězství v kategorii nejlepší hry pro virtuální nebo rozšířenou realitu. Poté navíc přišlo vystoupení kapely Green Day, během něhož byla oznámena spolupráce této světoznámé kapely a česko-slovenského studia. Nových skladeb právě od populárních Green Day ve hře se tak dočkáme již velmi brzy.

ZDE NALEZNETE ÚPLNÉ VÝSLEDKY

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..