Málokdo bere vzdělávání s takovou vážností jako právě Finsko. Poslední léta patří finští žáci mezi ty nejúspěšnější vůbec a rozdílností mezi naším vzdělávácím systémem a finským by se našlo nespočet.

Vyučování ve finských školách se liší jak drobnostmi, tak zcela jiným přístupem ke studentovi. Výuka začíná kolem deváté ráno, neboť výzkumy prokázaly, že má brzké vstávání negativní dopad na psychiku. Když k této skutečnosti přičteme půlhodinové přestávky a konec vyučování po 14. hodině, mohl by se takto prezentovaný školní den zdát jako nenaplnění osnov či plýtvání časem. Finský vzdělávací systém má však své efektivní metody, jak čas využít.

Známky ani výkon

Ve finských školách prvních šest let neexistuje žádné číselné hodnocení, které by žáka mohlo demotivovat. Učitelé se mu naopak snaží vštípit touhu po vědění. To také vede k tomu, že je vztah mezi učitelem a studentem otevřený a k dítěti se přistupuje individuálně, také z důvodu malého počtu žáků ve třídě.

Učitel je ve finských poměrech velice ceněnou profesí, což dokazuje i fakt, že je z uchazečů vybíráno ke studiu pedagogiky pouze 10 % zájemců. Mají zároveň svobodu v učebních metodách a je pouze v jejich rukách, jak bude výuka pojata. Finští žáci dostávají minimum úkolů a neklade se důraz na velké množství informací, nýbrž na zpracování dané látky poutavým způsobem.

Vzdělání pro všechny bez rozdílu?

Finské školství si zakládá na rovnosti, tudíž má každý možnost se vzdělávat bez ohledu na své finanční či jazykové zázemí. Většina škol je placena z veřejných prostředků a na základních a středních školách mohou žáci bezplatně využít školní pomůcky, obědy, poradenské služby a zdravotní péči. Studenti vysokých škol mají k dispozici například bydlení, slevy na dopravu nebo stravování zdarma.

Co je tedy zárukou úspěchu?

Vzdělávání ve Finsku stojí na objevení potenciálu a jeho rozvíjení. Důvěra školy a rodičů ve kvalifikované učitele zajišťuje inovativní metody a nejlepší předání znalostí. Vzdělávání ve Finsku hraje tak důležitou roli hlavně z důvodu, že zajišťuje vývin nové generace národa. Klade důraz na nejlepší studijní podmínky bez rozdílu, které člověku zajistí dobrý start pro budoucí život ve finské společnosti.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..