Příroda, věda, politika, válka, vězení, protesty, vzpomínky, tanec, divadlo, film, sport, budoucnost, technologie, města, ulice, lidé. Všechny tyto prvky spojené do jedné výstavy. To a ještě mnohem více je Czech Press Photo.

Již od roku 1995 se v České republice každoročně koná výstava Czech Press Photo, letos už po čtyřiadvacáté. Expozice nápaditě představuje všechny důležité momenty uplynulého roku a nahlíží do skutečně širokého spektra, přes politické aktuality, přírodu, divadlo nebo válečné konflikty.

Mezi vystavujícími jsou jak profesionální fotografové a novináři, tak vydavatelé, agentury a odborné školy z Česka a Slovenska. Každoročně jsou nestrannou porotou vybrány nejlepší fotografie z jednotlivých kategorií, jako je například aktualita, proměny Prahy, portrét, sport nebo problémy dnešní doby.

Z letošních výherců a nominovaných je třeba zmínit fotografii Michala Čížka z kategorie aktualita. Jedná se o snímek zachycující českého premiéra Andreje Babiše polibkem děkujícího svému PR manažerovi Marku Prchalovi za úspěšnou volební kampaň. Nominovány byly i fotografie z demonstrace „Za slušné Slovensko’’ nebo z piety za padlé české vojáky v Afghánistánu.

Za kategorii problémy dnešní doby zvítězil snímek uprchlické rodiny po doplutí do Bangladéše, mezi nominovanými byla například i fotografie těhotné čtrnáctileté dívky v Kongu, oběti sexuálního násilí.

Vítězem kategorie kultura je snímek ze zákulisí Cirkusu Humberto po boku série z návštěvy italské galerie umění, zachycující kontrast mezi obyčejnými návštěvníky a vystavovanými uměleckými díly. Za sport se umístila momentka ze soutěže mladých skokanů v Lomnici nad Popelkou.

Z kategorie portrét byla vybrána fotografie odkazující na jednu z nejkontroverznějších kauz Slovenska – je na ní zachycena Margaréta Cervanová, hledící na portrét své dcery Ludmily, studentky medicíny, která byla roku 1976 znásilněna a zavražděna.

A na závěr vítěz kategorie příroda, věda a životní prostředí a zároveň absolutní vítěz celé soutěže – snímek, na kterém se autorovi Lukáši Zemanovi podařilo zaznamenat orangutaní matku s umírajícím mládětem a netradičně tak poukázat na to, jak deštné lesy devastuje lidská činnost.

Czech Press Photo je možné navštívit ve Staroměstské radnici v Praze do 30. ledna 2019. A letošní ročník je opravdu výjimečný. Dělá pomyslnou tečku za celým rokem 2018, shrnuje všechny jeho zásadní události a divákům umožní sdílet životní osudy s lidmi po celém světě.

 

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..