Právě si prohlížíte K pondělní stávce se nově přidávají i studenti
Zdroj: Facebook Studentská Stávka

Středoškoláci z pražských gymnázií Na Zatlance a Jana Keplera pořádají v pondělí 27. listopadu protestní akci. Chtějí podpořit své stávkující učitele a zároveň vyjádřit nesouhlas se změnami, které MŠMT navrhuje. Ty se podle nich dotknou nejen inovativních programů veřejných škol, ale i dosavadního vývoje ve školách.

Studentská stávka iniciativy „Studenti pro školství“ proběhne formou pochodu centrem Prahy. Začátek je stanoven na 11 hodin na Jungmannově náměstí před budovou Magistrátu hlavního města Prahy. Protestující dle svého vyjádření nesouhlasí se změnami ve financování škol oznámenými na poslední chvíli s výrazným dopadem na budoucnost českého školství, jež se zároveň dotknou i studentů a učitelů. Střední školy podle nich nemají čas se na ně jakkoli připravit. „Proto jsme se rozhodli spojit síly a společně zorganizovat maraton psaní dopisů adresovaných ministru Bekovi a následný protest, během kterého předání dopisů proběhne,“ říká mluvčí iniciativy Alexander Bürgermeister z Gymnázia Na Zatlance.

Změny ministra školství Mikuláše Beka (STAN) podle iniciativy oslabují jak veřejné inovativní školy uplatňující moderní postupy, tak i střední školy, které nabízejí nepovinné transformace a semináře. Studenti tak kritizují zejména snížení PHmax (maximální týdenní počet odučených hodin podle RVP) na 95 % a škrty v platech nepedagogických pracovníků, jako jsou například školní psychologové, pracovníci školních jídelen a školní asistenti. Dále poukazují i na zachování inkluze žáků se specifickými potřebami, na kterou se neuvolnil dostatek financí. „Dosud měl učitel na pomoc s dětmi zmíněné asistenty, teď je v některých školách kvůli parametrizaci počtu asistentů pedagoga mít nebude, což negativně ovlivní jak studenty se speciálními potřebami, tak jejich spolužáky,“ vysvětluje iniciativa v tiskové zprávě.

Plakát iniciativy Studenti pro školství. Zdroj: Studentská stávka 27.11 | Facebook.

Podle další mluvčí, Kateřiny Petkovové z Gymnázia Jana Keplera, se školy změní k horšímu a vrátí se do minulosti. „Změny, které chce ministr Bek zavádět, ukazují, že sliby, které vláda udělala, byť v obecné rovině, byly prázdné. Všechno to je kvůli jednomu politickému rozhodnutí, které odneseme my všichni. Děti, studenti, dospělí, společnost. Rozhodně nemyslí na budoucnost dětí, jak slibují, protože změny zničí pokrok, který se ve školství udál,“ dodává.

Protest se koná za podpory České středoškolské unie, jejichž zástupci na akci vystoupí.

Jakub Roubíček

Bývalý šéfredaktor. Ještě pořád student Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..