• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:4 minuty čtení
Právě si prohlížíte Kdo jsou nejbohatší lidé Evropy?
Grafika: The European Correspondent.

V Evropě je skoro 600 miliardářů. Novináři z celoevropského zpravodajského projektu The European Correspondent shromáždili data o více než 130 z nich. Ve své investigativě popsali, jakým způsobem se snaží proměňovat své bohatství v politický vliv. Databázi vydali v září, nechybí v ní ani Češi.

„Tímto výzkumem se snažíme odhalit, jaký je politický vliv superbohatých. Sestavili jsme profily tří nejbohatších lidí nebo rodin ze 40 evropských zemí,“ píší na webu autoři projektu Julius E. O. Fintelmann a Philippe Kramer. „Někteří miliardáři z naší databáze se sami angažují v politice. Za zmínku stojí například současný britský premiér Rishi Sunak, který je bohatší než britský král, dlouholetý stínový vládce Gruzie Bidzina Ivanišvili, maďarský miliardář a věrný kumpán Viktora Orbána Mészáros Lőrinc nebo také finančník švýcarské krajně pravicové Švýcarské lidové strany (SVP) Christoph Blocher,“ zmiňují dále autoři. Z českých superbohatých jsou v databázi zastoupeni Renáta Kellnerová, Daniel Křetínský, Karel Komárek a Andrej Babiš.

Projekt také odhaluje rozdíly mezi miliardáři a miliardářkami. „Při pohledu na tři nejbohatší lidi ve 40 evropských zemích je mezi nimi pouze šest žen. Většina miliardářek z našeho seznamu navíc získala své bohatství prostřednictvím dědictví po svém otci nebo dědečkovi,“ vysvětlují autoři. Majetková nerovnost se však projevuje i v celoevropském kontextu. Nejbohatší člověk na Balkáně, Chorvat Dubravko Grgič, má pětkrát méně peněz než nejbohatší Nizozemec a třicetkrát méně než Bernard Arnault, majitel francouzského koncernu LVMH, pod který spadají luxusní značky jako Loius Vuitton, Moët & Chandon atd.

Databáze také poukazuje na mediální vliv konkrétních osob. „Mészáros Lőrinc, označovaný za jednoho z nejvěrnějších Orbánových oligarchů, byl do roku 2010, kdy se k moci dostala strana Fidesz Viktora Orbána, poměrně úspěšným podnikatelem. Díky Orbánovi poté pomocí veřejných zakázek rychle zbohatl. V roce 2016 získal jedno z největších maďarských vydavatelství Mediaworks, což naznačuje jeho spolupráci s vládou při dalším omezování nezávislého tisku a médií v zemi,“ zmiňují autoři. Na příkladu švýcarského miliardáře Christopha Blochera můžeme sledovat, jak lze efektivně zbohatnout na základě spolupráce s krajně pravicovou euroskeptickou Švýcarskou lidovou stranou (Schweizerische Volkspartei).

Dle slov autorů bylo shromažďování dat náročné také kvůli tomu, že podstatná část dat je veřejnosti nepřístupná. „Jako společnost máme jen malý přehled o tom, jak většina superbohatých jedná a jakou roli hraje v politice. Potřebujeme pochopit rozsah koncentrace bohatství, zejména její dopad na demokratické procesy a rozhodování, abychom mohli diskutovat o tom, co by se s tím dalo a mělo dělat.“

Sběr dat probíhal mezi dubnem a srpnem letošního roku. „Jsou použity výhradně veřejně dostupné zdroje a údaje, jako jsou žebříčky miliardářů časopisů Forbes a Bloomberg či veřejné registry,“ popisuje web použitou metodologii při sestavování rozsáhlé databáze. Do projektu se zapojilo přes 70 novinářů z celého kontinentu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..