„Jan spolu s Glebem šli do obchodního centra Riga, nicméně tam nedošli.” Tak začíná zpráva, kterou se nám podařilo získat z autoritářského Běloruska. Země se již několik dní potýká s nepokoji kvůli evidentnímu zfalšování voleb ve prospěch diktátora Lukašenka, který v zemi vládne bezmála 25 let.

Chlapci byli chyceni po cestě, přímo na nádraží. Mlátili je do břicha a do hrudníku. Ve vězení Okrestino, klečejíc na kolenou, když už konečně nad ránem začali usínat, byli „probouzeni“ úderem pažby. Všechny teenagery  (Janovi a Glebovi je 17 a 16 let), a to i holky, nutili klečet na kolenou. Jan říká, že viděl jakýsi pokoj, který vypadal jako „mučírna“, byl špinavý a mokrý a klečel tam nahý chlap na kolenou, celý od krve. Všechny plnoleté svlékali do naha a bili gumovými obušky. Nekonečný tok nadávek, urážek a výhrůžek.

„Chlapi brečeli, jenom my s Glebem jsme se drželi. Je to masakr. Fízlové teď mají zelenou ke všemu. Je to jako Severní Korea,” říká Jan.

Redakce toto šokující svědectví získala za laskavé pomoci příslušníků běloruské diaspory v České republice, kteří nám jej mohli poskytnout díky svým osobním vazbám.

Tito dva mladí Bělorusové byli svědky nelidského zacházení.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..