Před týdny by nikdo neřekl, že americký prezident by mohl být ve volbách poražen. Nyní díky pandemii se zdá, že nás může v listopadu čekat zajímavý zápas o Bílý dům. Oponentem Trumpa bude pravděpodobně Joe Biden.

V USA právě vrcholí americké primárky, a zatímco před pár týdny si všichni mysleli, že Donald Trump nebude mít ve volbě oponenta, dnes je po primárkách ve státech Florida, Iowa a Arizona je vše jinak. Bývalý viceprezident USA Joe Biden za dob Baracka Obamy má nyní nejen téměř jisté vítězství v amerických primárkách. Narozdíl od svého oponenta Bernieho Sanderse má skutečnou šanci porazit Donalda Trumpa a stát se tak prezidentem Spojených států.

Zdravotnictví pro „všechny“

Přestože hlavní motto kampaně Bernieho Sanderse, který je v současnosti jediným rivalem pro Joe Bidena, je zavedení univerzálního zdravotnického systému (všichni mají nárok na zdravotní péči bez ohledu na finanční situaci) – což se zdá zejména v kontextu České republiky poměrně standardní –, v americkém kontextu to tak ovšem zdaleka vnímané není.

V USA je univerzální zdravotní péče velmi levicový program. Dokonce tak levicový, že je to nepřijatelné nejen pro drtivou většinu republikánů, ale i nějakou část demokratické strany. Dá se tak očekávat, že zvolení Bernieho Sanderse by ještě více rozdělilo společnost a nahnalo republikány k volbám pro Trumpa. Což by způsobilo jeho drtivé vítězství.

Demokraté proti republikánům a Biden jako sjednocení

Výzkum ukazující stále větší rozdělení společnosti
Rozdělení společnosti za posledních 30 let – PewResearchCenter

V současné době je americká společnost rozdělenější než kdy dříve. Demokraté a republikáni se sobě neustále vzdalují, jak ukazuje průzkum Pew Research Centre. Vrchol jsme mohli vidět zejména u ústavní žaloby na prezidenta, kdy pouze jediný republikán hlasoval pro jeho odvolání z funkce.

Tomuto zejména napomáhá internet, konkrétně to, že žijeme v době postfaktické. Demokraté například čtou výhradně demokraticky smýšlející komentátory a sledují stanici CNN. Republikáni naopak věří více FOX News a republikánským komentátorům.

Biden je „Zlatý střed“

Joe Biden je na pomyslné rovnici Sanders – Trump přibližně uprostřed, takže je přijatelný pro všechny demokraty více než Trump, a navíc by moh být akceptovatelný i pro některé liberální republikány. To ukazují i průzkumy, které dávají ve většině států Bidenovi dokonce oproti současnému prezidentovi i pár procentních bodů nahoru. Ve finální volbě má Biden šanci se nejen současnému prezidentovi vyrovnat, ale dokonce ho i překonat. Což je jeden z hlavních důvodů, proč mnoho demokratů pro Bidena hlasuje.

Koronavirus

Do současné situace navíc významně zasáhla i nová kronavirová epidemie, která plně odhalila Trumpovu naprostou neschopnost situaci adekvátně řešit. Ale hlavně ekonomika celého světa upadne kvůli pandemii do krize v podstatě okamžitě, a tudíž má šanci se projevit ještě před volbami.

Pávě špatný stav ekonomiky je tím, co může dopomoci k modré demokratické vlně. Samozřejmě se nic z toho ve finále nemusí stát. Koneckonců i minulé americké volby měly dlouho jasného favorita. Nicméně pokud budeme 12. listopadu poslouchat vítězný projev Joe Bidena, bude to z části díky tomu, co se stalo v březnu roku 2020.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..