Právě si prohlížíte Komentář: Děti z rodin s exekucí nově bez obědů?
Zdroj: Informační server MČ Praha 16

Od nového roku mělo dojít ke změně čerpání dotace na obědy pro žáky základních škol, jejichž rodiče je nemohou z různých důvodů zaplatit. Nově by byly obědy pouze pro žáky, jejichž „zákonný zástupce dítěte není příjemcem dávek v hmotné nouzi, nepobírá dávky pěstounské péče, nečelí exekuci/insolvenci, (…)“. Ministr Bek tuto metodiku dementoval, nicméně pokud by na ni veřejnost neupozornila, pravděpodobně by prošla bez povšimnutí. Je otázkou, pro koho by obědy měly být, když ne pro rodiče, kteří si nemohou dovolit zaplatit mimořádný výdaj v domácnosti, natož pak obědy.

Nová úprava nebyla vhodně formulovaná. Dotované obědy využívají právě lidé, kteří se potýkají s několika sociálními problémy, ať už to jsou nezaměstnanost či exekuce, ale také finanční potíže způsobené inflací. Ty se samozřejmě odrážejí na dětech, které nemusí být do školy dostatečně vybaveny, nemají pomůcky a v neposlední řadě například nemohou na lyžařský výcvik, jenž může stát i několik tisíc.

Podle výzkumné společnosti PAQ Research mají obědy ve školách velký význam pro nízkopříjmové rodiny, protože se díky nim zvýšil počet dětí, které chodí pravidelně do školy. Lze říct, že obědy ve škole nemají jen materiální dopad, ale také psychologický, neboť se postupně zlepšuje školní úspěšnost a děti například neopakují ročníky. Mimo to navazují kontakty právě ve školních jídelnách a socializují se. Pokud děti nechodí do školních jídelen, tak mohou být ostrakizovány a nemají ve třídě dobrou pozici. 

Nerovnosti v regionech se odrážejí také na nerovnostech ve vzdělávání. Mapa PAQ Research ukazuje, jak se dá s nerovnostmi vypořádat, ale také to, jak zlepšit situaci v regionech. Nejedná se o problém daného regionu, ale o problém všech obyvatel Česka. Exekuce, nezaměstnanost, kriminalita, to jsou všechno potíže, které platí z daní všichni lidé. Obědy pro děti ve škole trápí rodiče, ti ale musejí také řešit například výdaje na bydlení, které je důležitější, protože bez něj by se ocitli na ulici a řešili by daleko větší problém – ztrátu bydlení. Bytová situace v České republice také není přívětivá, pro zájemce doporučuji podcast hned několika odborníků. 

Proč by se tedy měly měnit podmínky dotace pro obědy, kterou čerpají víceméně jen děti v chudobě? Pokud chce stát šetřit na školství, nevydává se dobrou cestou. Pocítí to naše celá společnost. Nemůžeme si totiž myslet, že nerovnosti v jiných regionech se lidí z Prahy netýkají. Ano, netýkají, ale týkají se jich nepřímo, protože lidé bez základního vzdělání čelí dalším problémům, jako jsou například zmiňované exekuce nebo bezdomovectví.

Jsou obědy jen konkrétním problémem jednotlivců, nebo problémem nás všech? Odpovím následovně: „V nových podmínkách je pravděpodobné, že velká část lidského života (a většina lidských životů) proběhne v trýznivém váhání, pokud jde o volbu cílů, místo aby se pátralo po prostředcích vedoucích k cílům, o kterých netřeba dlouho uvažovat.“ (Bauman, Z, s. 83)

Autor je sociální pracovník a anonymní komentátor.

Johannes De Silentio

Externí spolupracovník redakce. Autor je sociální pracovník a anonymní komentátor.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..