Kandidátka na pražskou primátorku za KSČM v posledních komunálních volbách a bývalá poslankyně Marta Semelová byla v pondělí odvolána ze čtyř školských rad. Už jenom to, že člověk, který de facto popírá zločiny komunismu, seděl v radách škol, je trestuhodné a její odvolání je samozřejmě správné.

Blíží se nám začátek školního roku, což znamená i schvalování plánů pro školní rok 2019/20. Spolu s tím však přišla také jedna poměrně zajímavá zpráva z pražského magistrátu – radní hlavního města v pondělí rozhodli, že bývalá poslankyně a zastupitelka Marta Semelová už nebude zasedat ve čtyřech školských radách.

Hledejte ve školách na Praze 4

Celá inciativa vedoucí k odvolání Semelová vznikla na Praze 4, konkrétně na Gymnáziu Budějovická, v jehož radě komunistická politička zasedala. Na problém upozornila zástupkyně v komisi pro školství a mládež na Praze 4, podnět se pak dostal k radnímu pro školství Vítu Šimralovi (Piráti).

Kromě již zmíněného gymnázia působila bývalá učitelka také v radách na Obchodní akademii Vinohradská, Středním odborném učilišti Ohradní a Základní škole pro žáky se specifickými poruchami chování Na Zlíchově.

Vyhodit za lhaní není protiústavní

V pořadu Dnešní Plus na vlnách Českého Rozhlasu Marta Semelová uvedla, že její odvolání je potencionálně protiústavní – při této argumentaci se odkazuje nejspíš na Listinu základních práv a svobod a konkrétně na druhý článek. Ten zní takto:

Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.”

Problém ovšem je, že byť Marta Semelová svůj názor vyslovit může, musí počítat s důsledky svých výroků. To platí o to více, pokud mluví o tom, že přiznání Milady Horákové v procesu justiční vraždy nebylo vynucené. Jejím výrokům odporuje značná část historických pramenů včetně těch mluvících o tom, že Horáková byla mučena.

Nebezpečí?

Je tedy jasné, že Marta Semelová popírá historická fakta. Z funkcí ve školských radách sice výklad historie na školách ovlivňovat pravděpodobně nemůže, ale existuje zde morální hledisko, z jehož pohledu by člověk, který záměrně překrucuje historická fakta, neměl mít co dočinění se vzděláním mladých lidí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..