Máme tu druhý srpnový týden a ten již tradičně patří Prague Pride. Má však tento pochod za práva LGBTQ+ smysl i v roce 2019?

Odpověď zní – rozhodně ano!

Druhý srpnový týden už tradičně patří Prague Pride, Průvodu hrdosti homosexuálů, transgender lidí a dalších sexuálních či genderových menšin. Tento průchod v Praze zvaný Prague Pride se koná každý rok a má za cíl upozornit, že sexuální a genderové menšiny jsou stále v České republice občany a občanky druhé kategorie a musí překonávat řadu překážek.

Kritici festivalu často používají argument, že LGBT lidé jsou ve společnosti přijímáni a tudíž nepotřebují podobné průvody. To však v České republice neodpovídá realitě – homosexuálové již sice v Česku nemohou legálně čelit diskriminaci, avšak rovná práva stále nemají. Homosexuální páry se například mohou vzít jen na vymezených matričních úřadech.

Jsou tu i další omezení vyplývající ze zákona – nemožnost adoptovat děti či problémy související s osvojením dítěte druhého partnera, při nichž se rodina musí v praxi spolehnout na plné moci.

V oblasti genderových identit je však situace ještě horší. Transgender lidé procházejí v ČR komisí a nucenou sterilizací. Netolerantní je často i atmosféra okolo LGBT lidí. Velmi často jsou takoví lidé šikanováni, z čehož pramení psychické problémy. Podle kampaně Nevypusť duši jimi trpí až tři čtvrtiny LGBT lidí.

I toto jsou důvody, proč má Prague Pride smysl. LGBT lidé se mají možnost setkat, navzájem se podpořit a zjistit, že v tom nejsou sami. Festival nabízí rovněž příležitost šířit osvětu o LGBT tématech mezi lidmi z komunity i mezi širokou veřejnost.

Prague Pride je zkrátka velice důležitý, jak pro LGBT komunitu, tak pro nás všechny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..