https://twitter.com/PiratIvanBartos/status/1605218398266425344/photo/1
Foto: Twitter Ivana Bartoše

Piráti se dostali do parlamentu poněkud v malém počtu poslanců, a to ještě v koalici se STAN, což pro ně bylo velkým zklamáním. Samozřejmě si celou situaci nechali zanalyzovat a vyhodnotit bez ohledu na to, že Stan vložil do kampaně výrazně menší obnos peněz. Podtrženo sečteno, Piráti získali 4 poslance, s nimiž se snaží prosadit program svůj, nikoliv ten koalice PirStan. 

Ivan Bartoš si zajistil Ministerstvo pro místní rozvoj a čeká jej hned několik úkolů, které by měl stihnout do konce funkčního období. Dá se říci, že má velké ambice, ale málo času ke schvalování. Své vize se snaží diskutovat na vládě, ale jak vidno, když máte 4 mandáty, těžko si můžete určovat podmínky; tím již vzniká otázka, zda vůbec něco ideově pirátského projde parlamentem, když jste v koalici se zcela protichůdnými myšlenkovými proudy. 

Do vládní koalice vneslo rozpory tolik diskutované manželství pro homosexuály, ale Piráti stále trvají na tom, aby svůj program prohlasovali, a to včetně digitalizace, legalizace a samozřejmě zmiňovaného manželství. Své přívržence k těmto návrhům těžko hledá i mezi poslanci hnutí STAN, což je pozoruhodné vzhledem k tomu, s jakou galancí se oba předsedové prezentovali. Manželství pro všechny je v nedohlednu. Piráti naopak stále tolerují bigotní poslance, kteří mnohdy svými projevy dokazují svůj amatérismus a výraznou neznalost celé problematiky.

Další debata se vedla o ministru Blažkovi a jeho několika kauzách již během působení na Ministerstvu spravedlnosti. Jak známo, Piráti dlouhodobě kritizují kumulování funkcí, netransparentní financování, pochybné schůzky a různé formy klientelismu; kdybychom měli psát o všech ministrech, kteří kumulují funkce, tak by to vydalo na samostatný článek. Blažek, i přes několik článků v různých médiích stále tvrdí, že nic nezákonného neudělal a že se jej média snaží křivě obviňovat a různě nálepkovat. Pan ministr má své místo jisté. Nezapomeňme, že to byl on, kdo pomohl Fialovi do ODS. Ten mu také děkoval na ideové konferenci, kde jej Fiala povzbudil, ať si z článků z médií nedělá těžkou hlavu, protože o něm píší nepravdivě a špiní mu tak jméno. 

Piráti by dle svých přesvědčení měli odejít z vlády, neboť dosavadní vládní kroky i jednotlivých ministrů se zcela bezpochyby rozcházejí s původními myšlenkami, s nimiž celá Pirátská strana vznikla. O Blažkově působení strana hlasovala na fóru; výsledek poté rozebíral Bartoš s Fialou. Ano, i zde Bartoš nepochodil a potvrdil tak pirátské vazalství směrem k ODS. 

Jaké budou další pirátské kroky? Stane se něco významného, nebo jen budeme přihlížet pirátské agonii, která dopadne naprostým rozpadem strany? Piráti si nejspíše své pozice nechají. Bartoš by to jistě obhájil něčím v duchu: „Na ministerstvu máme rozběhnutých několik projektů a reforem, takže z vlády neodejdeme.” Pirátské návrhy zůstanou pouhými návrhy a na konci období prohlásí nějaké heslo, že se i přes veškerou snahu nepodařilo nic prosadit, protože byli blokováni opozicí a měli málo času na projednání. Další Pirátská kampaň by tak mohla být o tom, jak chtějí zakročit vůči konzervativním tendencím a různým extremistickým vlnám. Bude to jeden velký výsměch všem těm, kdo jim od počátku věřili. Vlastně by si měli pro svou kampaň zvolit nové heslo – namísto: „Pusťte nás na ně” by mělo stát: „Pusťte nás mezi ně”.

Autor je student, sociální pracovník a anonymní komentátor.

Poznámka editora: Tento komentář byl napsán před nedávným výpadkem našich webových stránek a před sněmovním hlasováním o ústavním zakotvení manželství jako svazku muže a ženy a manželství pro všechny.

Johannes De Silentio

Externí spolupracovník redakce. Autor je sociální pracovník a anonymní komentátor.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..