Nedávno jsme si připomínali výročí operace Anthropoid, kdy českoslovenští parašutisté cvičení ve Skotsku spáchali atentát na tehdejšího nacistického protektora. Byl jím Oberstgruppenführer-SS Reinhard Heydrich, muž velmi blízký Hitlerovi, který si svou krutostí na českém obyvatelstvu vysloužil přezdívku řezník z Prahy nebo blonďatá bestie.

Jeho smrt však nebyla okamžitá záležitost. Nejdříve se jednomu z atentátníků, Slovákovi Jozefu Gabčíkovi (atentát spáchal společně s Janem Kubišem), zasekl jeho britský samopal, a tak na Heydricha hodil upravený protitankový granát, jehož střepiny pronikly do protektorova těla.

Hned po incidentu byl Heydrich převezen do nemocnice na Bulovce, kde i přes jeho protesty a vymáhání se německého doktora byl nakonec vyšetřován českým lékařem Vladimírem Šnajdrem. Po rentgenovém snímku bylo jasné, že Heydrich utrpěl kritická zranění: zlomené žebro, protržená bránice a poškozená slezina. Co víc, střepiny z bomby a sedadla auta vnesly do těla nečistoty. Důsledkem těchto zranění, i přes marné snahy nacistů udržet jednoho ze svých nejvíše postavených důstojníků naživu, 4. června ve 4:30 zemřel.

Zatupující říšský protektor Oberstgruppenführer-SS Kurt Daluege

Tím byl jeden z nejznámějších a nejhrdinnějších činů Čechoslováků dokonán. Díky tomuto byl český odboj více uznáván a spojenci měli jasno, na koho straně okupovaná zemička uprostřed Hitlerovy Evropy stojí.

Neobešlo se to však bez následků. Z Berlína přišla odpověď v podobě zastupujícího říšského protektora Oberstgruppenführera-SS Kurta Daluege, který započal německou pomstu a zlobu začala tzv. heydrichiáda.

Pro spousty Čechů, včetně těch, kteří neměli se samotným atentátem nic společného, to znamenalo bolest, mučení, zkázu a většinou i smrt. Největší oběť přinesly dvě české vesnice, Lidice a Ležáky, které byly kompletně vypáleny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..