Právě si prohlížíte Kulturní ohlédnutí: Knihy roku 2023
Ilustrace: Anna Dostálová / exkluzivně pro Studentské listy

Rok se s rokem sešel a my si i ten letošní připomeneme tipy na knižní novinky, které byste určitě neměli minout. V redakčních tipech nechybí komiksy ani populárně naučná literatura, s níž si rozšíříte obzory. V beletrii se pak vracíme do Francie nejen k loňské laureátce Nobelovy ceny za literaturu, Annie Ernaux.

Beletrie

Jak se stát jiným

Mladému francouzskému spisovateli Édouardu Louisovi u nás letos vyšel překlad jeho nejnovějšího románu. Stylem je velmi podobný jeho ostatním dílům. Jako jeho zbylé knihy, i Jak se stát jiným vypráví jeho životní příběh. Tentokrát však z trochu jiného úhlu pohledu. Louisovi se podařilo dostat na střední školu, skrze kterou se seznamuje s „lepší“ společností. Nakonec vystuduje i prestižní vysokou školu a stane se uznávaným spisovatelem. Je to však to, co si skutečně přál? Neustále se snaží utéct svému původu a vrstvě, do které se narodil. Neztrácí při tom však svou vlastní identitu?

Obálka knihy Jak se stát jiným. Zdroj: Nakladatelství Paseka.

Annie Ernaux

Zůstaňme chvíli ve Francii. Letos byly přeloženy dvě knihy loňské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux. První z knih je soubor dvou textů – Mladíka a Události. Mladík zaznamenává vztah spisovatelky k o třicet let mladšímu muži. Skrze něj vzpomíná na své mládí. Zároveň v ní příběh vyvolává pocit, jako kdyby žila svůj život pozpátku nebo stála mimo čas. Událost se odehrává v roce 1963, kdy tehdy třiadvacetiletá autorka zjistila, že je těhotná. Z této situace neviděla východisko, protože tehdy byl ve Francii potrat nelegální. Přesto ho nakonec vykonala a málem při něm přišla o život. Se situací se za uplynulých čtyřicet let nevyrovnala.

Obálka knihy Mladík / Událost. Zdroj: Nakladatelství Host.

Druhým dílem Annie Ernaux, které u nás letos vyšlo, je Paměť dívky. Ernaux se zde vrací ke svému osmnáctiletému já, které tehdy přišlo na letním táboře o panenství. Léta se snažila na svoje náctileté já zapomenout, přesto se k němu teď vrací. Umožňuje jí to prozkoumat své dospívání. To, jak mladá dívka plná ponížení postupně nabývá sebedůvěry a postupně poznává samu sebe. Tím proniká do svých spisovatelských začátků a zkoumá plynutí času.


Komiks

V zrcadlové síni

V zrcadlové síni je komiks švédské spisovatelky a kreslířky Liv Strömquistové. Představuje takové dějiny krásy. V dnešní době nás ve velké míře ovlivňuje používání mobilního telefonu. Máme ho v ruce téměř neustále. Slouží nám také jako nástroj pro porovnávání se s ostatními. Zkoumáme lidi na sociálních sítích a přirovnáváme se k nim. Sice o svůj vzhled dbáme, ale krása se za poslední dekády stala spíše spotřebním produktem. Jak jsme do tohoto bodu došli? A jak s ním souvisí snímky Marilyn Monroe s fotografiemi Kim Kardashian? 

Komiks V zrcadlové síni. Zdroj: Nakladatelství Paseka.

Srdcovka

Autorka Štěpánka Jislová ve svém autobiografickém komiksu Srdcovka, znovu prochází svůj partnerský život a zas a znovu (si) klade otázku, proč jí to nejde, když u všech ostatních to vypadá tak snadně? Přestože ona sama, s komiksem vyroste a zdá se, že najde odpovědi, na (některé) otázky, které ji samotnou trápily, její odpověď není definitivní.

 Sama na stránkách spíše nabízí místo, kde mají čtenáři a čtenářky možnost skrze její příběh, ve kterém se dotýká velice citlivých témat, uchopit svůj vlastní příběh.

Obálka komiksu Srdcovka. Zdroj: Knihy Dobrovský.

Heartstopper: Volume Five

Britská autorka Alice Oseman fanouškům fenoménu Heartstopper na začátku prosince odhalila páté pokračování komiksu, jenž se celosvětově prodává v milionových nákladech.

Příběh Nicka a Charlieho pokračuje dál (nikoli paralelně s příběhem seriálu Netflixu, který se často od komiksové předlohy odchyluje). Držitelka několika významných cen za Young Adult literaturu avizovala, že se jedná o jeden z posledních komiksů Heartstopperu, který vznikne. Na příběh dále navazuje například novela Nick a Charlie.

Obálka knihy Hearstopper: Volume 5. Zdroj: Knihy Dobrovský.

Populárně naučná literatura

Feminismus v Česku

Odborová právnička a publicistka Šárka Homfray v 24 esejích, uspořádaných do knihy Proč jsme tak naštvané, reflektuje témata spojovaná s debatou o feminismu (nejen) v České republice. 

Homfray v knize popisuje například rozdílný přístup k dívkám a chlapcům v dětství i ve vzdělávání, proč prostě nestačí snažit se víc nebo proč ženy stále naráží hlavou do skleněného stropu

Homfray poměrně malé ploše svých esejí rozebírá témata z několika úhlů a poměrně do hloubky a celou dobu se opírá nejen o svoji zkušenost, ale i o tvrdá data a výzkumy, píše vše odlehčeným tónem a s lehkým vtipem, takže se při čtení můžete „zdravě naštvat“.

Druhá z letošních feministických knižních novinek je kniha novinářky z Respektu Silvie Lauder V pasti pohlaví. Lauder se tématu feminismu v médiích věnuje a ve své knižní prvotině s podtitulem: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku, obsáhle rozebírá onu „ženskou otázku“ a proč v Česku feminismus trochu vázne.

Obálka knihy V pasti pohlaví. Zdroj: Nakladatelství Host.

Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací

Sociolog Vojtěch Pecka se ve své knize ponořil do tématu klimaskepticismu a popírání globálního oteplování. Jak on sám v předmluvě píše z původní disertace, která se měla zabývat „jednoduchým“ popisem vztahu fosilního průmyslu a klimatické změny se postupně dostal k 230stránkové knize, kde rozebírá klimatické dezinformace, stejně jako to jak a proč někdo ovlivňuje, zkresluje a mění k obrazu svému debatu o skutečném stavu klimatu země. 

Ke každé studii se dá najít jiná s opačným výsledkem a přesně těmi studijemi, ale i tvrzeními světových i českých klimaskeptiků se Pecka probral a sestavil tuto knihu, která uvádí jejich tvrzení na pravou míru a nabízí tolik potřebný historický i společenský kontext.

Obálka knihy Továrna na lži: Výroba klimatických dezinformací. Zdroj: Databáze knih.

Evropa, náš domov

Profesor historie z oxfordské univerzity Timothy Garton Ash se ve své poslední knize zaměřuje na historii evropského kontinentu. Prochází příběh evropské integrace od vylodění spojenců v Normandii až po únor 2022 a počátek ruské agrese na Ukrajině. Ash se dlouhodobě zabývá moderní historií Evropy a kriticky nahlíží na proces evropské integrace, přičemž zdůrazňuje její důležitost.

Obálka knihy Evropa, náš domov. Zdroj: Kosmas.

Autory článku jsou Eva Dorota Czerneková, Anna Dostálová a Jakub Hříbek.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..