Právě si prohlížíte Kulturní výhled: Květen přinese Priscillu na plátna, Billie Eilish do sluchátek a Hellblade 2 na monitory
Priscilla

Vrcholí jaro a kulturní sezóna je v plném proudu. Hudebníci se předhánějí, kdo vydá víc skladeb na desce, filmaři vysílají do světa artové jednohubky i několikahodinové blockbustery. Volno si neberou ani knižní a herní vydavatelé. Proto přinášíme i tentokrát nabitý kulturní výhled.

Literatura

Krajina roztavených zvonů

Šestého května vychází Krajina roztavených zvonů od Jana Šiftera. Jedná se o příběh jedné rodiny, který prorůstá dvěma staletími. V roce 1832 se lékař připravuje na důležitou životní zkoušku, když v Čechách propuká dosud nepoznaná epidemie. V roce 1955 chlapec pátrá po tom, co se v jeho rodině stalo na konci druhé světové války. Jak jejich osudy souvisejí? 

Noční dům

Dvacátého května vychází další thriller slavného skandinávského spisovatele Joa Nesba. Noční dům vypráví příběh náctiletého Richarda, který se musel po tragických událostech přestěhovat k tetě a strýci. Smůla se mu lepí na paty. Přemluví spolužáka Toma, aby někomu náhodně zavolal z telefonní budky a vystřelil si z něj. Jenomže sluchátko Toma sežere… V zápětí dochází ke zmizení dalšího spolužáka. Jak má Richard dokázat, že mluví pravdu?


Film

Chiméra

Režisérka a scenáristka Alice Rohrwacher má slabost pro časově nekotvené pohádky umístěné do izolovaných částí Itálie. V Chiméře sledujeme příběh tajemného Arthura, ústřední osobnost party vykradačů hrobů. Kromě pokladů pátrá Arthur také po své dávno ztracené lásce. Rohrwacher ve své novince osobitým stylem narušuje hranice mezi živým a fantastickým. Chiméra okouzlí česká kina 16. května.

La Chimère: Archeologické drama Alice Rohrwacher přichází do kin - Recenze  a trailer - Sortiraparis.com

Saint Omer

Francouzská dokumentaristka Alice Diop svůj nejnovější film situuje do soudní síně. Před zákonem zde stane mladá imigrantka obviněná z vraždy vlastního dítěte. Zprvu jasná situace se rychle mění v ambivalentní dění. Příběh plný nepochopení sledujeme očima přísedící spisovatelky, zatímco se celá situace mění v mnohem závažnější strukturální problém celé Francie. Saint Omer vstupuje do kin 24. května.

Priscilla

Jaká skutečně byla Priscilla Presley, žena, která své dospívání strávila spíše ve stínu než po boku slavného zpěváka? Režisérka Sofia Coppola v intimním dramatu dává bývalé manželce Elvise Presleyho prostor prožít svůj vlastní příběh plný lásky a radosti, ale také úzkostí, izolace a rostoucím strachu ze svazku s dysfunkční celebritou. Dlouho očekávaný film s Cailee Spaeny a Jacobem Elordim v hlavních rolích zavítá do českých kin 30. května.


Hudba

Alba v květnu

Měsíc květen plynule navazuje na novinkami nabitý duben. Začíná hned zprudka, a to novým albem zpěvačky Duy Lipy Radical Optimism a ke slovu se dostává i Sia s novinkou Reasonable Woman (3. května). O týden později plynule pokračuje Alec Benjamin s deskou 12 notes. Nejočekávanějším albem měsíce je potom samozřejmě HIT ME HARD AND SOFT americké zpěvačky Billie Eilish, které můžeme očekávat ve stejný den jako novou desku bývalého zpěváka One Direction ZaynaROOM UNDER THE STAIRS (17. května). A ke konci měsíce se k posluchačům blíží deska amerického hudebního dua Twenty One PilotsClancy (24. května).

Clancy | Twenty One Pilots CD | EMP

Myles Smith v Praze

Britský objev Myles Smith, jenž se proslavil obzvlášť virální skladbou Solo, zamíří po vyprodaném turné po Americe i do Evropy. Vůbec poprvé také navštíví Prahu a to konkrétně 26. května pražské Rock Café. Spolu s akustickou kytarou přiveze do Prahy i nově vydané EP River plné osobních textů.

Tereza Balonová

Českou zpěvačku a kytaristku čeká její zatím největší koncert v pražském Lucerna Music Baru. Tereza Balonová vydala v roce 2018 první album Zhasni den, o dva roky později natočila písničku V toleranci s Michalem Horákem a v minulém roce zvítězila v anketě Objev roku. Skladatelka a textařka rozezní Lucernu už 13. května.


Videohry

Indika

Netradiční logická adventura Indika zkoumá cestu jeptišky, v jejíž hlavě se usídlil sám ďábel. Přitom si začíná pokládat otázky o podstatě samotné víry. Vývojáři z původem ruského studia Odd Meter kritizují dlouhodobou společensko-politickou situaci v Rusku, emigrovali do Kazachstánu a polský vydavatel 11 bit studios věnuje část tržeb ze hry na pomoc dětem zasaženým válkou na Ukrajině. Na PC hra dorazí 2. května, později v květnu zamíří i na konzole.

Senua’s Saga: Hellblade II

Putování keltské dívky Senuy pokračuje druhým dílem, v němž se protagonistka vydává za pomstou. Stejně jako v Hellblade: Senua’s Sacrifice z roku 2017 ji budou provázet hlasy. Trpí totiž mentální poruchou a autoři si velmi zakládají na co nejautentičtějším zobrazení jejího stavu. Hra se navíc pyšní nevídaným grafickým a technickým zpracováním. Dorazí 21. května na PC a Xbox Series.

Ghost of Tsushima (PC)

Na počítače zamíří několik let stará open-world adventura Ghost of Tsushima. Staneme se osamělým samurajem na titulním ostrově, kam dorazil předvoj mongolské invaze do Japonska. Do vizuálně nápaditého světa historické východní Asie se na PC ponoříme 16. května.


Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Tereza Kratochvílová, Filip Svoboda a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..