Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V březnu překlad Babylonu a nové zpracování Mean Girls
Album Las Mujeres Ya No Lloran. Zdroj: Shakira

Tento výhled je speciální, jelikož vychází 29. února. V následujícím měsíci se můžeme těšit na řadu hudebních novinek, včetně alb od Shakiry a Beyoncé. V literatuře nechybí překlad populární fantasy Babylon. Kulturní výhled je již tradičně doplněn také o videohry a film, kde nás čeká nová adaptace Mean Girls. 

Hudba

Alba v měsíci březnu

Měsíc březen otevírá svým hudebním přínosem indie-folková kapela Hollow Coves a její nové album Nothing To Lose (1.). Následuje Ariana Grande s připravovanou deskou Eternal Sunshine (8.). Paralelně s ní pak přispívá metalová kapela Judas Priest albem Invincible Shield. A o týden později se už můžeme těšit na Electric Blue Light od navracejícího se Lennyho Kravitze

Nesmíme opomenout datum vydání nového alba ShakiryLas Mujeres Ya No Lloran (22.) a legendární BeyoncéAct II (29.).

Album Eternal Sunshine. Zdroj: Ariana Grande

Fast Food Orchestra 

Sedmičlenná kapela, která už nějakou dobu zásobuje nejen české festivaly reggae rytmy a dobrou náladou, pokřtí v hudebním baru Lucerna své nové album Bistro snů. Album obsahuje například písničky Jízdní řád nebo stejnojmenné Bistro snů. Živé koncerty mají jen dobrou pověst a křest alba si s nimi můžete užít už 27. března.


Literatura

Babylon

Šestého března vychází překlad bestselleru Babylon od spisovatelky Rebeccy F Kuang. Děj začíná v roce 1828, kdy je sirotek Robin Swift převezen do Londýna. Zde se učí klasické jazyky a čínštinu. Zároveň se připravuje na nástup na Královský ústav překladatelství na Oxfordské univerzitě. Tomuto ústavu se přezdívá Babylon a jde o hlavní světové středisko překladatelství a magie. Britům velmi pomáhá při kolonizaci. Robin je však původně Číňan a brzy mu dochází, že prací pro Babylon zrazuje svou vlast. Proto začíná lavírovat mezi Babylonem a spolkem Hermes, který usiluje o zastavení expanze Britského impéria… 

Obálka knihy Babylon. Zdroj: Digiport

Uvidíme se v srpnu

Jedenáctého března vychází kniha Uvidíme se v srpnu. Jedná se o poslední dílo slavného spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze. Každý rok v srpnu se Ana Magdalena vydává na ostrov, aby navštívila hrob své matky. Z těchto cest postupně vzniká příležitost stát se na den jiným člověkem. V běžném životě je šťastně vdaná a má děti. I přesto tuto cestu znovu využívá k setkání se s náhodným milencem… 

Dialog o umění a politice

Dialog o umění a politice se na pultech knihkupectví objeví dvacátého března. Jeho autory jsou Édouard Louis a Ken Loach. V knize spolu řeší především otázky kultury a levice. Může literatura a film vyřešit společenské problémy? Jak by se měla proměnit levice tak, aby dokázala čelit tomu, že se čím dál více nespokojených lidí obrací k populismu a extremismu? To jsou jedny z otázek, na které se snaží najít odpovědi uznávaný britský režisér a angažovaný francouzský spisovatel. 


Film

Protivný sprostý holky

Dnes kultovní teenagerská komedie Protivný sprotý holky, známá hlavně pod svým originálním názvem Mean Girls, bezprostředně ovlivnila nejen generaci dospívajících dívek, ale také veškeré budoucí „chick flick“ snímky. Letošní muzikálový remake originálu z roku 2004 zavede diváky zpět na North Shore High School, které kralují tři krásné, úspěšně a všemi obletované dívky. S příchodem nové studentky z Afriky se ale vše mění… Jak si s legendárním filmem poradila Samantha Jayne a Arturo Perez Jr. se dozvíme 7. března.

Nové zpracování filmu Mean Girls. Zdroj: IMDb

Železní bratři

Životopisný příběh inspirovaný skutečnými událostmi vypráví osud rodiny Von Erichů, kteří v šedesátých letech minulého století ovládli wrestlingovou scénu. Emotivní příběh rozvíjí nejen rodinnou soudržnost, sportovní ambice, ale také prokletí slavné dynastie. Snímek se Zackem Efronem v hlavní roli uvedou česká kina od 7. března.

Dokonalé dny

Tokio, tok všedních dní a osud jediného japonského uklízeče toalet. Režisér Wim Wenders ve své novince sleduje obyčejného muže uprostřed obyčejného světa. Něžný film nominovaný na Oscara nalézá krásu v každodenních činnostech aniž by sklouzával k patosu nebo sentimentálním emocím. V úsporném příběhu se zamýšlí nad povahou  života převážně pomocí gest a němých pohledů a nespoléhá na dějové zvraty. Wenders své existenciální zamyšlení předvede od 28. března


Videohry

The Thaumaturge

Do magické varianty Varšavy dvacátého století se budete moci ponořit už 4. března v akčním RPG od rovněž polských vývojářů z Fool’s Theory a vydavatele 11 bit, kterého můžete znát pro populární tituly This War of Mine nebo Frostpunk. V unikátním světě nás čekají tahové souboje i složité morální volby.

Rise of the Ronin

Exkluzivně na PlayStation 5 dorazí 22. března akční RPG Rise of the Ronin od japonského Team Ninja. Jak už název hry napovídá, podíváme se do feudálního Japonska. Hratelnost bude kombinovat prvky ze série Assassin’s Creed a souls-like titulů, kterými se vývojáři v posledních letech prezentovali především. Pochopitelně se dá hra přirovnat také k tematicky podobnému Ghost of Tsushima.

Videohra Rise of Ronin. Zdroj: PlayStation

Open Roads

Rodinné vztahy bude na konci března zkoumat interaktivní film Open Roads, o jehož vydání se stará artové vydavatelství Annapurna Interactive. Do rolí matky a dcery získali autoři dvojici hereček Keri Russell a Kaitlyn Dever.


Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Tereza Kratochvílová, Filip Svoboda a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..