Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V dubnu do knihkupectví pro Šikmý kostel 3 a do kina na Rivaly
Videohra Harold Halibut. Zdroj: Steam

Další měsíc je u konce, což znamená, že přichází kulturní výhled. V dubnu se můžeme těšit například na nejnovější snímek Apoleny Rychlíkové nebo na hru Harold Halibut. Nechybí samozřejmě ani literatura a hudba, kde nás čeká nejnovější album známé zpěvačky Taylor Swift.

Film

Hranice Evropy

Česká dokumentární režisérka a novinářka Apolena Rychlíková se v deníkovém snímku věnuje vyprávění novinářky Saši Uhlové, která se stává pracovní migrantkou po evropských lokalitách. Odhaluje tak povahu té nejméně oceňované práce a podává zásadní svědectví o společenském významu těch, na kterých stojí světová ekonomika. Do kin snímek vchází od 4. dubna.

Film Hranice Evropy. Zdroj: ČSFD

Lesní vrah 

Český filmový a televizní režisér Radim Špaček se vydává probádat vody true crime žánru. Ve své novince Lesní vrah meditativně sleduje příběh českého sériového vraha Viktora Kalivody. Ten roku 2005 zastřelil tři náhodné lidi, navíc zbraněmi pořízenými za výhru v soutěži Chcete být milionářem. Špačkův snímek nepase po senzaci, právě naopak. Svého antagonistu pozoruje distancovaně, až lhostejně. Diváci se s Lesním vrahem seznámí 25. dubna

Rivalové

Konec dubna přinese také dlouho očekávané americké sportovní drama Rivalové režiséra Luca Guadagnina. Vypráví příběh tří hráčů – bývalé tenistky a trenérky (na plátně ji ztvárnila Zendaya), vrcholového hráče a jejího manžela v jedné osobě a v neposlední řadě jejího expřítele. Kromě sportovních rivalit mezi třemi aktéry vzniká i milostný trojúhelník. Jak to celé dopadne se diváci dozví od 25. dubna


Videohry

Harold Halibut

Hra od nezávislého studia Slow Bros. zaujme hlavně vizuálem. Ručně vytvořené prostředí i postavy mohou připomenout hry od Amanity, plastelínové animáky nebo Fimfárum. Ani námět ale nestojí stranou. V roli údržbáře Harolda prozkoumáme společnost a záhady vesmírné lodi potopené v hlubinách moře. To všechno už 16. dubna na PC, PS5 a Xbox Series X.

Stellar Blade

Hrdinka Eve se v jihokorejské akci Stellar Blade vrací na zpustošenou Zemi, aby ji zachránila před tajemnými nepřáteli. Už teď si můžete vyzkoušet demoverzi hry od jihokorejského studia Shift Up. Ovšem pouze na PlayStationu 5, kam také titul exkluzivně dorazí 26. dubna.

Videohra Stellar Blade. Zdroj: Steam

Hudba

Alba v dubnu

Měsíc duben je po měsíci knih měsícem hudby a to hned z několika důvodů. Hned z kraje se můžeme těšit na nové album Bensona BoonaFireworks and Rollerblades, X AmbassadorsTownie a očekávaného nového alba Conana Graye s názvem Found Heaven. To všechno už 5. dubna. Hned za týden vydávají legendární Linkin Park sbírku singlů Papercuts. Následně nás čeká nálož nových skladeb od BANNERS na desce All Back To Mine. Ve stejný den pak i návrat pozapomenuté kapely Pearl Jam s jejich novým albem Dark Matter. A do třetice všeho dobrého nás 19. dubna čeká nové album dobře známé popové zpěvačky Taylor SwiftThe Tortured Poets Department.

Album Tortured Poets Departament. Zdroj: Taylor Swift

Vesna míří na turné

Ženská kapela Patricie Fuxové vyráží na turné k albu Musica Slavica. Po úspěchu v Eurovizi ukazují stále víc a víc, že lze jít svou vlastní cestou. V turné nabídnou písně z alba Musica Slavica poprvé naživo. Noc plná písní v několika slovanských jazycích potěší jak uši, tak i oči, posluchače či diváka čeká totiž i skvělá světelná show.

Brass Avenue a KJ Sax

Nadcházející koncert bude pro českou skupinu Brass Avenue vrcholem dosavadní kariéry. Společně s KJ SAX rozproudí pražský palác Akropolis a můžete se těšit na nálož coverů nejen světových hitů. „Smršť dechových nástrojů, obrovské množství energie a bouře emocí,“ to říká pořadatel o koncertu, který proběhne 26. dubna.


Literatura

Zlověstné jaro

Třetího dubna vychází Zlověstné jaro od Agathy Christie. Jedná se o sbírku povídek s jarní tématikou. Příroda se probouzí, zimu střídají jarní deště a vše začíná klíčit. Ovšem i nádherná jarní příroda je podhoubím pro zločiny. Ve sbírce nechybí povídky s nejslavnějšími detektivy Herculem Poirotem a slečnou Marplovou. Najdeme zde ale také například Tommyho nebo Pentličku. 

Šikmý kostel 3

Osmnáctého dubna se dočkáme již třetího pokračování románu Šikmý kostel od Karin Lednické. Snaží se najít odpověď na spoustu otázek. Jak dlouho trvá válka po tom, co skončí? Jak dlouho trvá, než člověk přijde o iluze? Jak dlouho trvá, než člověk uteče do rezignace? A v neposlední řadě – Jak dlouho trvá, než se ztratí dvacetitisícové město? 

Labuť a lovec

Dvacátého druhého dubna se na pultech knihkupectví objeví novela Labuť a lovec. Jejím autorem je český spisovatel Jiří Březina. Příběh novely se odvíjí na pozadí mýtu o labutí panně. Odehrává se tam, kde dnes najdeme Lipno a kopce Šumavy, ale před tisíci lety se zde rozprostíralo území mezolitických lovců. Také jeden z ostrůvků, který dlouho odolával a jehož obyvatelé žili původním způsobem života, musí nakonec čelit nově příchozí civilizaci pastevců a zemědělců… 

Obálka knihy Labuť a lovec. Zdroj: Albatros Media

Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Tereza Kratochvílová, Filip Svoboda a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..