Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V listopadu nás překvapí Karaoke Blues a novinka Annie Ernaux
Film Karaoke Blues. Zdroj: ČSFD

V listopadu se můžeme opět těšit na zajímavé kulturní novinky. Z filmů nás čeká Napoleon a český home invasion snímek. V literatuře zazáří novinka loňské laureátky Nobelovy ceny. Tradičně nechybí ani hudba, festivaly a videohry, kde se dočkáme například hry o návratu legionářů z Ruska. 

Film

Přišla v noci

Tvůrčí dvojice Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka se pustila do osobitého českého home invasion snímku. Poklidný život mladého páru naruší nastěhování matky jednoho z nich. Chod domácnosti i mysl jejích obyvatel je tak nemilosrdně okupována osobností živelné tchýně. Snímek balancující na pomezí černé komedie a hororu uvidí první diváci 2. listopadu.

Karaoke blues

V čem se skrývá každodenní melancholie? V návštěvách kina, poslechu rádia, nebo alkoholu, odpovídají postavy snímku Karaoke Blues finského režiséra Aki Kaurismäkiho. Dvojice osamělých lidí se ve filmu náhodně setkává a prožívá spolu intenzivní lásku. Jejich tragikomický a zároveň jednoduchý příběh je spíše něžnou vzpomínkou než komplexním příběhem. Něco skrytého v subtilních detailech přesto dokáže zanechat hluboký dojem. Karaoke Blues přichází do kin od 16. listopadu.

Napoleon

Jeden z nejslavnějších vojevůdců evropské historie se v historickém dramatu Ridleyho Scotta vrací na velké plátno. Osudy Napoleona Bonaparte v podání Joaquina Phoenixe uvidí diváci očima císařovny Joséphine de Beauharnais. Film režisérské legendy se soustředí na Napoleonův vzestup k moci, jeho životní lásku i velké bitvy a politické intriky. Česká publika se osobité exkurze do historie dočká od 23. listopadu.

Film Napoleon. Zdroj: Apple TV +

Literatura

Mladík / Událost

Třetího listopadu vychází kniha Annie Ernaux, loňské laureátky Nobelovy ceny za literaturu. Obsahuje dva texty – Mladíka a Událost. Mladík vypráví příběh padesátileté spisovatelky, která se zamiluje do o třicet let mladšího muže. Jejich vztah v ní vyvolává vzpomínky na mládí a pocit toho, že stojí mimo čas. Událost vychází z autorčiných deníkových zápisků ze šedesátých let. V té době zjistila, že je těhotná. Zároveň si byla vědoma, že si dítě nemůže nechat. Po pokusu o potrat skončila v nemocnici, kde bojovala o život. Ani po dlouhých letech se s tímto zážitkem nevyrovnala.

Obálka knihy Mladík / Událost. Zdroj: Databáze knih

Kleopatra a Frankenstein

Dvacátého sedmého listopadu vychází překlad populárního románu Kleopatra a Frankenstein od Coco Mellorsové. Román pojednává o složitém vztahu malířky Cleo a Franka, šéfa reklamní agentury. Cleo pochází z Británie, Frank ze Spojených států. To však není zdaleka jedinou překážkou jejich vztahu. Najdeme zde i závažné problémy typu závislost, deprese a jiné duševní poruchy. Zároveň nám autorka dává vhled i do jejich vztahů s přáteli a příbuznými, které nám umožňují vše pořádně pochopit.


Videohry

The Invincible

Znáte-li sci-fi román Nepřemožitelný od polského spisovatele Stanislawa Lema, budete jako doma. Vývojáři z rovněž polského studia Starward Industries knihu volně adaptují a lákají mimo jiné na působivý audiovizuál a stylizaci, která autenticky zpracovává veškerou technologii analogově. Výpravnou adventuru si budeme moci zahrát už 6. listopadu naPC, PS5 a Xbox Series. 

Call of Duty: Modern Warfare III

Dlouho se mělo za to, že Call of Duty si dá letos pauzu a nový díl nevyjde. Nakonec se vývojáři ze Sledgehammer Games chopili novodobé série Modern Warfare a připravili třetí díl. Čeká nás tradiční kampaň i multiplayer, to vše zasazené do současnosti se známými postavami jako je kapitán Price nebo ‚Soap‘ MacTavish. Na 10. listopad se můžou těšit hráči na PC a obou generacích konzolí PlayStation a Xbox.

Last Train Home

Česká hra od studia Ashborne Games vypráví o návratu československých legionářů z mrazivého Ruska. Ambiciózní počin kombinuje prvky taktických akcí a strategií. Vojákům budeme nejen velit na bojišti, ale budeme se muset starat také o jejich život v titulním vlaku. Na transsibiřskou magistrálu se vydáme 28. listopadu na PC. 

Videohra Last Train Home. Zdroj: Steam

Festivaly

Festival Prague Sounds (Struny podzimu)

Festival Prague Sounds, jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí v Evropě, se připravuje na svůj dvacátý pátý ročník, který proběhne od 1. do 18. listopadu 2023. Tento festival zaznamenává svou dlouhou tradici v srdci historického centra Prahy a představuje různé hudební žánry, včetně elektroniky, jazzu, rocku a soudobé vážné hudby. Letošní ročník nabídne koncerty od světově uznávaných umělců jako jsou Benjamin Clementine, Ron Carter, Alva Noto, JACK Quartet, Owen Pallett a další. Prague Sounds slibuje nezapomenutelný zážitek, který spojí lidi a kulturu prostřednictvím síly hudby.

Zdroj: Prague Sounds

Týden Akademie věd ČR 2023

Týden Akademie věd ČR, jedna z nejvýznamnějších vědeckých událostí v České republice, zve veřejnost na svůj letošní ročník, který se koná od 6. do 12. listopadu 2023. Festival se koná v sídle Akademie věd na Národní třídě a také na různých pracovištích AV ČR po celé republice. Oslava vědy zahrnuje širokou škálu aktivit včetně přednášek, výstav, workshopů a promítání dokumentárních filmů. Návštěvníci budou mít příležitost seznámit se s nejnovějšími vědeckými objevy a nahlédnout do světa vědeckého výzkumu. 


Hudba

Alba v listopadu

Listopadové hudební řádění nastartuje britská rocková kapela The Struts s novým albem Pretty Vicious. Následuje kapela AJR se svým přídavkem do hudebního průmyslu The Maybe Man a o týden později se můžeme těšit na novou desku Rockstar již známé zpěvačky Dolly Parton, která je plná famózních spoluprací.

Album The Maybe Man skupiny AJR. Zdroj: Apple Music

Zrní: křest alba

Hudební turné skupiny Zrní vyvrcholí 1. listopadu v pražské Lucerně a pokřtí tak své nové album Široko daleko. Toto album, sedmé v pořadí a inspirované šedesátkovou hudbu, je plné radosti a života. 


Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Roxane Hamilton, Tereza Kratochvílová, Filip Svoboda a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..