Právě si prohlížíte Kulturní výhled: V září nás čeká román o KLDR, nálož hudby a nová hra od Bethesdy
Obálka knihy Severka. Zdroj: Donio

S příchodem nového školního roku se můžeme těšit na smršť kulturních novinek. V literatuře zazáří nový román Niny Špitálníkové, v kinematografii nás uchvátí český psychologický thriller. Nechybí ani novinky ve videohrách a hudbě, kde se můžeme těšit na novou desku Olivie Rodrigo a videohru na motivy Pinocchia.

Literatura

Velký Gatsby: komiks

V polovině září vychází román Velký Gatsby Francise Scotta Fitzgeralda v komiksové podobě. Za ilustracemi stojí slavný ilustrátor irsko-řeckého původu Pete Katz. Příběh se odehrává ve dvacátých letech minulého století. Vypráví o zbohatlíkovi Gatsbym, který si jde za svým americkým snem. Pořádá nákladné večírky, na něž zve i svou dávnou lásku Daisy. Snaží se ji získat zpět, což se mu nějakou dobu i daří… 

Obálka grafického románu Velký Gatsby. Zdroj: Kosmas

Severka

Dvacátého druhého září vychází román Severka od Niny Špitálníkové. Kniha má stejnou hlavní hrdinku jako první román autorky Svědectví o životě v KLDR. Protagonistka se narodila v Severní Koreji, ale nakonec se rozhodla uprchnout do té Jižní. Do celého procesu rozhodování se k útěku se snaží román nahlédnout. Neopomíjí ani životní okolnosti, které rozhodnutí předcházely. Zároveň si klade otázky s celosvětovým přesahem, například: „Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?“ 

Sudetenland

Sudetenland, příběh z alternativní reality devadesátých let, je dílem Františka Kotlety. Kniha vychází dvacátého sedmého září. Je postavena na myšlence, že po Sametové revoluci Němci z pohraničí neodešli. Začínají devadesátá léta, Němci bojují o svá práva v Československu a Slováci chtějí větší autonomii. Za této napjaté situace je na Bruntálsku zavražděn bývalý inspektor gestapa. Po jeho smrti začínají vyplouvat na povrch staré křivdy a téměř zapomenutá tajemství…


Hudba

Alba v září

Školní rok a sezónu studentského života zahájí Olivia Rodrigo s nově připravovanou a propagovanou deskou GUTS (8. září). Následuje nálož nostalgie s novým albem POST HUMAN: NeX GEn kapely Bring Me The Horizon (15. září) a v ten samý den se také dočkáme alba The Land is Inhospitable and So Are We zpěvačky Mitski. A měsíc září zakončí LP se svou novou deskou Love Lines (29. září).

Obálka alba Guts. Zdroj: Amazon

She Wants Revenge v Lucerně

Americká post-punková kapela se sídlem v Kalifornii navštíví pražskou Lucernu a naladí publikum na vlnu goth rocku. Kapela složená ze zpěváka a kytaristy Justina Warfielda a multiinstrumentalisty Adama Bravina zahraje v Lucerně už 21. září.


Film

Němá tajemství

Události českého psychologického thrilleru odstartuje tragický úraz Martina, úspěšného muže se zdánlivě idylickou rodinou. Nehoda Martinovi zcela znemožní komunikovat s okolním světem. V průběhu filmu ale vychází najevo, že neschopností spolu hovořit trpí prakticky všechny postavy. Postupně se odhalují tajemství, pečlivě ukryté emoce i těžká rozhodnutí. Jak si s nimi poradí snímek režiséra a scenáristy Tomáše Mašína se diváci dozví od 7. září

Sparta

Dokumentární snímek německého režiséra Ulricha Seidla se ještě dávno před svou premiérou stal předmětem kontroverze, která otevřela rozsáhlou celospolečenskou debatu o etice v dokumentárních filmech. Snímek sleduje postavu Ewalda, který se po přestěhování do Rumunska, sbližuje s místními dětmi. Postupně se ukazuje, že jeho přátelství vůči nim není pouze nevinným altruismem. Tematika filmu i proces natáčení se stal předmětem kritiky, snímek byl dokonce stažen z několika světových festivalů. Posouzení od českého publika se dočká od 14. září.

Fotografie ze snímku Sparta. Zdroj: Ji.hlava

Bod obnovy

Žánrová podívaná režiséra Roberta Hloze se zamýšlí nad tím, zda si lidstvo vůbec zaslouží nějakou budoucnost. Ve futuristickém světě roku 2041 je lidem ústavně garantováno právo na jeden život. Svou osobnost si ale musí pravidelně digitálně zálohovat, aby v případě nehody mohli být oživeni. Bod obnovy v sobě kombinuje sci-fi s detektivní zápletkou a také se zamýšlí nad realitou dnešního světa. Novinka vstoupí do českých kin 21. srpna.


Videohry

Starfield

Zdaleka nejočekávanější titul září přinesou světoznámí vývojáři z Bethesdy stojící mimo jiné za sériemi The Elder Scrolls a Fallout. V podobném duchu jako zmiňované značky se ponese i novinka – místo fantasy světa a postapokalyptické Ameriky se ovšem tentokrát podíváme do vesmíru. Umírněné sci-fi dorazí na počítače a Xbox Series 6. září.

Lies of P

Mechanický chlapec, který se chce stát člověkem. Příběh Pinocchia zná asi každý. Jak ale bude vypadat v revoluční Francii ovládané rozličnými automatony a dalšími podivnými stroji? Jak se bude hrát jako souls-like hra a kolik lidství budete ochotni obětovat výměnou za usnadnění postupu vpřed? Odpovědět se bude snažit titul Lies of P 19. září.

Videohra Lies of P. Zdroj: Steam

Mortal Kombat 1

Ve stejný den jako souls-like akce dorazí akční hra jiného ranku. Další letošní velká bojovka se prezentuje ve velkém stylu – nový přírůstek do série Mortal Kombat nenese číslovku 1 náhodou, jde totiž o soft reboot a restart světa, ve kterém se příběhy řady hrdinů odehrávají. Setkáme se známými postavami, které ale mohou dostat úplně nové role, někdo omládne, úhlavní nepřátelé se mohou stát partnery ve zbrani. Hře nebude chybět pověstná míra brutality.

Autory kulturního výhledu jsou Eva Dorota Czerneková, Roxane Hamilton, Tereza Kratochvílová, Filip Svoboda a Julie Šafová. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..