Právě si prohlížíte Kundera, Schwarzenberg, Kissinger a jiní. Osobnosti, které nás v uplynulém roce opustily
Zdroj: Karel Schwarzenberg.

V uplynulém roce ze světa odešlo mnoho významných a slavných osobností. Níže se nachází výběr některých z nich. Jedná se o osobnosti jak tuzemské, tak zahraniční. Kterými činy se tito lidé zasloužili?

Emil Boček

Tento válečný veterán byl za druhé světové války příslušníkem československého letectva ve Velké Británii. V pouhých sedmnácti letech absolvoval kurz leteckých mechaniků a stal se tak jedním z nejmladších členů RAF. Účastnil se celkem 26 operačních letů, během kterých nalétal téměř 74 hodin. Za svoji vynikající bojovou činnost byl v roce 2019 prezidentem Milošem Zemanem vyznamenán Řádem bílého lva I. třídy – nejvyšším státním oceněním České republiky. Emil Boček byl předposledním žijícím příslušníkem RAF z doby druhé světové války. Zemřel v březnu a dožil se sta let.

Zdroj: Wikimedia Commons, Radek Linner.

Milan Kundera

V červenci svět opustil jeden z nejvýznamnějších literárních umělců. Díla tohoto česko-francouzského autora se řadí k nejpřekládanějším na světě. K těm nejúspěšnějším patří Nesnesitelná lehkost bytí, Žert či Směšné lásky.

Ze svého členství v komunistické straně brzy vystřízlivěl. Z tehdy nadějného, komunisty schvalovaného autora, se stala jedna z tváří pražského jara. V roce 1975 byl režimem de facto donucen emigrovat. Vybral si Francii, kde prožil druhou polovinu svého života.

Z počátku psal své texty v češtině, pak pouze francouzsky. Filmových adaptací jeho děl ve světě moc není. Po americké filmové adaptaci románu Nesnesitelná lehkost bytí, kterou Kundera označil za zprznění jeho díla, se zařekl, že už nikdy neposkytne své texty ke zfilmování. S překlady to také nebylo jednoduché. Kundera zastával názor, že pokud dílo nepřeloží sám, dojde k jeho změnám, které nebudou odpovídat původním myšlenkám. Nejdříve jeho knihy v češtině nevycházely vůbec, ke konci života však svolil k jejich překladům. Bojoval však o každé slovo. Podle slov jeho manželky si Milan Kundera přál být pohřben ve svém rodném Brně.

Zdroj: Wikimedia Commons, Elisa Cabot.

Roman Čechmánek

Tento český hokejový brankář prožil velmi úspěšnou kariéru. Stal se trojnásobným mistrem světa a účastnil se také olympijských her v Naganu, ze kterých si Česká republika odnesla zlatou medaili. V NHL odchytal přes 200 zápasů, hrál za týmy Philadelphie a Los Angeles. Svoji profesionální kariéru ukončil v roce 2009, v dalších letech se pak věnoval trénování a podnikání. Obchodoval zejména s vínem a nemovitostmi. Ovšem Čechmánkovi se nedařilo a na jeho majetek byl vypsán konkurz. V roce 2017 byl dokonce obviněn z podvodu, pro který byl po pěti letech pravomocně odsouzen. Roman Čechmánek byl v listopadu nalezen v pronajatém apartmánu bez známek života. Příčina jeho úmrtí dodnes není veřejnosti známa.

Zdroj: Wikimedia Commons.

Karel Schwarzenberg

Jeden z největších českých politiků, ale především „kníže ze Schwarzenbergu“. Již za dob Československa podporoval disent a významně přispěl k obnově demokratického režimu. Po sametové revoluci působil jako vedoucí prezidentské kanceláře Václava Havla. Spolu s Miroslavem Kalouskem založil politickou stranu TOP 09, které také předsedal. V letech 2007–2009 a 2010–2013 vedl resort ministerstva zahraničí. Poté neúspěšně kandidoval na funkci prezidenta, kdy ve druhém kole prohrál proti Miloši Zemanovi.

Ke konci své politické kariéry čelil kritice kvůli svému vysokému věku, nesrozumitelnému projevu a pospávání. Jeho dřímání si všimla i některá zahraniční média. Schwarzenbergovi však nechyběl smysl pro humor, na kritiku pouze odvětil dnes ikonickým sloganem: „Když se kecají blbosti, tak spím.“

Karel Schwarzenberg zemřel ve vídeňské nemocnici ve věku 85 let.

Zdroj: Shutterstock.

Henry Kissinger

Jakožto německý žid uprchl v roce 1938 do USA před nacistickým režimem Adolfa Hitlera. Po válce se mu dostalo prestižního vzdělání na univerzitě v Harvardu, kde jako student vynikal. Mezinárodní uznání si získal jako odborník na zahraniční politiku a jaderné zbraně.

Kissinger k politice přistupoval velmi pragmaticky. Za vlády prezidenta Richarda Nixona sloužil jako poradce pro národní bezpečnost a ministr zahraničí. Usiloval se zejména o zmírnění napětí mezi USA a Sovětským svazem během studené války a zlepšení vzájemných vztahů s Čínskou lidovou republikou. V roce 1973 také vyjednal pařížské dohody, které ukončily válku ve Vietnamu. Za tyto aktivity obdržel Nobelovu cenu za mír.

Henry Kissinger zemřel ke konci listopadu jakožto poslední žijící člen bývalé administrativy Richarda Nixona.

Zdroj: Shutterstock.

Matthew Perry

Tento americký herec se stal světoznámou celebritou díky své roli Chandlera Binga v televizním sitcomu Přátelé. I přes zdánlivě šťastný a úspěšný život Perry trpěl alkoholismem, který mu často způsoboval komplikace při natáčení. Právě kvůli požívání vysokého množství alkoholu se potýkal s mnoha zdravotními problémy, například zánětem slinivky břišní. Aby zmírnil svoji bolest, začal také experimentovat s různými opiáty. Během svého života podstoupil několik odvykacích kůr. Ke konci října byl svojí asistentkou nalezen mrtvý ve vířivce. Soudní pitva ukázala, že zemřel na následky užití ketaminu.

Zdroj: Shutterstock.

Pavel Skalník

Studuji první ročník žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Ve volném čase se věnuji fitness.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..