Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

19.05.2020 20:00

KOMENTÁŘ: Letná čeká? Přišel čas nazývat věci pravými jmény

Když Pavel Novotný ve velice vyostřené debatě na Televizi Barrandov řekl rusofilnímu poslanci Foldynovi do očí, že je koště ve chvíli, kdy se mu dotyčný pokoušel vyhrožovat, a v příští chvíli vypálil na něj a na jeho poslaneckého kolegu komunistu Luzara, že jsou zrůdy, vytvořil jakousi novou éru komunikace s lůzou. Možná to byl jen obvyklý výstřelek řeporyjského starosty, já se ale domnívám, že opak je pravdou.

Pavel Novotný rozumí médiím a veřejnému sdělování dost dobře na to, aby věděl, co v této napjaté situaci, kdy si lidé jako Foldyna, Luzar a ostatní komunisté neuvěřitelně „vyskakují”, nejlépe zabere a zahýbe veřejným prostorem. A povedlo se.

Jaké pochybnosti tedy Pavel Novotný na Barrandově otevřel? Pochybnosti o tom, že má smysl jednat s komunisty a dalšími nežádoucími, kteří se shodou nedopatření drží ve vysokých místech veřejného prostoru jako s rovnými partnery v debatě. Proč? Pojďme si zrekapitulovat situaci.

Rusko stupňuje nátlak

V České republice jsou tři komunální politici pod policejní ochranou, protože je má na životě ohrožovat člověk spjatý s ruským velvyslanectvím. V tom mimochodem od pádu Sovětského svazu neustále sedí desítky agentů. Starosta Prahy 6 Kolář by kromě toho mohl být trestně stíhán a ruský ministr zahraničí Lavrov vyhrožuje, že Koněv bude stát zpátky na místě.

Komunálních politiků se zastane generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, ne tak ale český prezident či předseda vlády, který defacto netečně mlčí. Narozdíl však od svého poslaneckého kolegy Vojtěcha Filipa (KSČM). Ten nejenže zpochybňuje potřebu ochrany politiků a naznačuje, že si „vyžádali ochranku” a ohavně pomlouvá rodinu jednoho z pronásledovaných starostů, ale dokonce pro ruský propagandistický plátek udělá rozhovor, kde se zcela postaví za Rusko a proti třem pronásledovaným starostů, přičemž vystupuje jako představitel českého státu.

Lidé se samozřejmě brání, jak jen mohou, například peticemi, ruská pěst nás však po několika letech osahávání svírá jako podřadnou sovětskou gubernii a nikomu to nijak zvlášť nevadí, tím méně těm, kterým by to vadit mělo.

Čínský dopis z hradní podatelny

Paralelně s tím se odehrává druhý, neméně závažný skandál kolem tentokrát čínského vlivu. Jde samozřejmě o dopis, který si objednal kancléř Mynář od čínského velvyslanectví pro předčasně zesnulého předsedu horní komory Parlamentu Jaroslava Kuberu. Kuberova žena je přesvědčena, že jejího muže stál čínský nátlak, který měl zabránit jeho cestě na Tchaj-wan, život.

Do toho primářka ústecké patologie tři měsíce odmítá rodině vydat pitevní zprávu a chová se tak cynicky a nepřijatelně, že by v každé normální zemi skončila na dlažbě. A Deník N již před několika týdny přišel se zjištěním, že za tímto dopisem stál hradní kancléř Mynář. Koneckonců, na dopise je razítko prezidentské kanceláře a předán byl na Pražském hradě.

A aby toho nebylo málo, Mynář dál nestydatě lže o svých vztazích s Kuberou, arogantně se vysmívá snaze poslanců jeho chování vysvětlit a navíc zastrašuje redakci Deníku N s pomocí hradního advokáta placeného daňovými poplatníky.

Tohle všechno se děje v členské zemi NATO a Evropské unie v roce 2020. Proč je tomu tak?

V komunikaci děláme zásadní chybu

Je namístě klást si další otázku, kterou svým výstupem na Barrandově Pavel Novotný otevřel. Kam dosud vedlo, že jsme jednali slušně a jako s rovnými partnery v debatě s těmi, kteří hlásají ideologii propagující třídní boj (to je mimochodem stále trestný čin), kteří spolupracují s nepřátelskou zemí (Ruskem, jež deklarovalo NATO jako úhlavního nepřítele), lžou, manipulují a překrucují přesně jako stalinští bolševici?

Akorát k tomu, že jsme tam, kde jsme. Opět v sevření východního vlivu, opět s ohnutým hřbetem a opět s kavalérií kolaborantů a morálně méněcenných na výsluní.

Pavel Novotný svým výstupem české společnosti ukázal, že v této situaci je naprosto v pořádku říct o jednom z místopředsedů Sněmovny, že je bolševická svině. Ten výrok je samozřejmě problematický. Ale ne proto, že by byl urážlivý, nýbrž proto, že je pravdivý. A to už není vina Pavla Novotného, který ukázal, jak moc je naopak důležité, nazývat konečně věci pravými jmény. Kolaboranta kolaborantem, lháře lhářem, kriminálníka kriminálníkem. A svini sviní.

Cosi, co se ve společnosti děje, člověka nutí zamyslet se nad mnoha zásadními otázkami.

Třeba nad tím, jaký pro mě má smysl předstírat, že mám zájem s takovými lidmi diskutovat? Předstírat, že takové lidi považuji za normální respektabilní politickou vlnu, vůbec za sobě rovné členy této společnosti? Předstírat, že je něco špatného na tom, říkat o nich, že jsou to svině?

Nebo zda není to, co se děje, důvodem ke znovuvzedmutí silné občanské společnosti? Myslím, že Letná čeká.

Komentáře