Právě si prohlížíte Mafie v bílém: Exkluzivní svědectví exčlena sekty Srí Chinmoy

Je tomu docela nedávno, co redakce Studentských listů zkoumala napojení sekty Srí Chinmoy na české a slovenské politiky. V článku figurovalo také svědectví bývalého slovenského vedoucího této sekty, Dušana Štrause, který o svém dřívějším životě v sektě otevřeně hovoří.

Po zveřejnění článku se naší redakci ozval další exčlen hnutí Srí Chinmoy, který v sektě strávil 14 let. O tom, proč do sekty vstoupil, jak se mu tam žilo a proč odešel, napsal sedmnácti stránkový text, jež vám teď exkluzivně přinášíme. Součástí textu jsou také vzpomínky bývalého žáka na tzv. Vasudéva projekt, v rámci kterého museli vést hybridní digitální válku proti kritikům hnutí Srí Chinmoy.

Příběh je zároveň intimním vhledem do života mladého chlapce, který v rané dospělosti vstoupí do Guruovy celibátní sekty a vyrovnává se s osamělostí i emoční prázdnotou. Výpověď bývalého žáka ukazuje destruktivní vliv celibátních sekt na psychologické zdraví a život dospívajících.

Pokud jste vy nebo vaši blízcí prožili podobný příběh, neváhejte nás kontaktovat na redakce@slisty.cz

ZLATÁ LOĎKA: 14 let na cestě Sri Chinmoye, Úvod: Léto roku 1995

„V létě roku 1995 byly celé České Budějovice polepeny plakáty s fotografií holohlavého inda oděného v dhotí, kterak hraje na rozličné hudební nástroje, s nadpisem „Koncert míru“ a podtitulkem, který hlásal, že 15000 lidí bude v říjnu v hale pražského Výstaviště meditovat za světový mír… VSTUP ZDARMA. V Budějovicích jsem vyrůstal v ateistické rodině, byl jsem žákem třetího ročníku zdejší průmyslové školy elektrotechnické a byl jsem tak trochu (možná trochu víc) nerd: bavily mě počítače, vynikal jsem v programování v Turbo Pascalu, účastnil jsem se dokonce soutěží, kde jsem se umisťoval na předních místech, za což jsem byl na škole oceněn nejednou ředitelskou pochvalou a dokonce údajně ještě dlouho po mém absolvování studia viselo na nástěnce školy mé jméno. Mé introvertní povaze nerda bylo vždy cizí chození s kamarády do hospody – jejich zkazky o tom, jak se kdo kde ožral a poblil mi byly vždy odporné. Sám jsem se držel přísné abstinence, nějaký čas jsem byl již i částečný vegetarián, od malička mě fascinovaly paranormální jevy a věřil jsem, že v člověku dřímou skryté síly, za hranicemi jeho běžných pěti smyslů. Chodil jsem na cvičení tai-chi stylu Jang s partou mamin, které vedla tamní doktorka ortopedie, četl jsem knihy s tematikou východních filozofií a mým tajným snem bylo najít svého duchovního guru, který by mě zasvětil do tajemných nauk a já byl tak schopen nahlédnout do světa za… Zkrátka cílovka pro náboženskou sektu jak vyšitá.

S většinou našeho tai-chi kroužku jsme se shodli na tom, že by bylo skvělé ten koncert navštívit. Dobrá zpráva byla, že organizátoři dokonce zajistili autobus na tuto akci z Budějovic do Prahy též zdarma! Zkoušel jsem tenkrát přesvědčit ještě svou kamarádku z tanečních, se kterou jsem byl v kontaktu a pravidelně jsme si telefonovali. Její reakce byla „když já se bojím, že nás tam budou tahat do nějaký sekty,“ čímž mě hluboce urazila – a tehdy jsem s ní mluvil definitivně naposledy.

Nemohu říct, že bych byl z té hudby na koncertě Sri Chinmoye nějak zvlášť unešený, po hudební stránce byl podprůměrný jak zpěv, tak hra na nástroje. Je to zřejmě skromný Ind a je na to tak zvyklý ze svého prostředí, o virtuozitu na této akci asi vůbec nejde, říkal jsem si. Všeprostupující atmosféra vnitřního klidu a míru z toho člověka i z toho místa nepochybně sálala, což mě jistým způsobem naplňovalo. Z čeho jsem ale unešený byl, byly ty zástupy usměvavých a úžasně pozitivních lidí, kolem kterých jsem procházel v předsálí koncertní haly před a po představení – chlapci byli oděni v bílém oblečení, dívky v indických sárí, všude voněly vonné tyčinky. Odjížděl jsem skutečně s krásným pocitem zážitku míru a fantastické atmosféry. Každý z tai-chi party jsme si koupili nějakou knížku, jejíž autorem byl Sri Chinmoy s tím, že si je přečteme a navzájem půjčíme. Já si koupil knížku „Meditace“ s v růžovém přebalu, na níž je vyfocen usmívající se Sri Chinmoy s tulipánem v ruce. Žádné tahání do sekty se nekonalo, byla to krásná ušlechtilá akce pro světový mír – měl jsem pravdu!“

Zbytek knihy zdarma ke stažení zde. Autorská práva vyhrazena.

Poznámka: Jedná se o přímou citaci, tudíž byl zachován přesný text autora.

Investigativní tým Studentských listů

Investigativní tým Studentských listů. Autoři textu jsou u některých článků z bezpečnostních důvodů v anonymitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..