Premiérka Spojeného království Theresa Mayová získala důvěru poslanců Dolní sněmovny. Ve středečním hlasování, které včera navrhl vůdce opozice a předseda labouristů Jeremy Corbyn, ji podpořilo 325 poslanců, pro návrh vyslovení nedůvěry se vyslovilo 305 poslanců.

Podle již dříve prosazeného návrhu z pera labouristů, konzervativních rebelů a dalších opozičních stran musí vláda do pondělí přijít s alternativním návrhem, jak postupovat dál. Včera totiž Dolní sněmovna velkou většinou 432 hlasů odmítla brexitovou dohodu Mayové.

Ta dnes prohlásila, že členové její vlády se budou scházet s významnými poslanci z ostatních stran a že ona sama se ještě ve středu večer chce sejít s lídry parlamentních stran. Mezi nimi bude kromě Corbyna také vůdce severoirských unionistů, kteří drží Mayovou u moci, Nigel Dodds a parlamentní lídři skotských nacionalistů a liberálních demokratů Ian Blackford a Vincent Cable.

Mayová stále prosazuje svoji dohodu, i když ji bude chtít mírně pozměnit, zatímco labouristé volali po všeobecných volbách a prosazení permanentní celní unie s EU. Liberální demokraté a skotští nacionalisté chtějí nové referendum, zatímco severoirští unionisté by prosazovali dohodu Mayové, pokud by v ní nebyla sporná pojistka.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..